Odparzenia – 6 naturalnych sposobów, by je pokonać

Chmurka Biała > Pieluchy wielorazowe blog > Pieluchy wielorazowe odpowiedzi na pytania > Odparzenia – 6 naturalnych sposobów, by je pokonać
niemowlę

Bardzo wielu rodziców rozpoczyna przygodę z pieluchami wielorazowymi po to by zwalczyć odparzenia lub ich uniknąć. Jest to faktycznie sposób o bardzo dużej skuteczności. W przypadku zdecydowanej większości dzieci stosując pieluchy wielorazowe nie ma w ogóle potrzeby stosowania jakichkolwiek kremów czy maści.

Czasami jednak zdarza się, że nawet w pieluszkach wielorazowych odparzenia mogą się pojawić. Powody mogą być następujące:

  1. dziecko za długo było w pieluszce
  2. dziecko ząbkuje i zmienia się skład moczu na bardziej kwaśny
  3. delikatna skóra dziecka
  4. reakcja na różne rodzaje materiałów
  5. skóra dziecka przyzwyczaiła się już do pieluch jednorazowych i kremów nawilżających

Poniżej znajdziesz opis każdej z przyczyny, a jeśli chcesz od razu przejść do sposobów radzenia sobie z nimi to kliknij tutaj -> Jak sobie radzić z odparzeniami?

1. Dziecko za długo było w pieluszce

Bardzo często mimo naszych najlepszych chęci okazuje się, że nie mamy możliwości przewinąć naszego potomka tak szybko jak byśmy tego pragnęli. Czasem zdarza się, że nadmiar obowiązków rodzicielskich jest tak duży, że odkładamy trochę ten moment. To chyba jeden z najczęstszych powodów odparzeń u naszych dzieci. W dzisiejszym świecie, gdzie wszyscy gdzieś pędzą. Próbują przegonić samych siebie. Oprócz tego sami też mamy w stosunku do siebie często zbyt wysokie wymagania. To wszystko sprawia, że pielucha, która już dawno powinna być zmieniona nadal jest założona na pupę naszego dziecka.

Ideałem by było gdybyśmy zmienili pieluchę po każdym siku, jednak żyjemy w jakiejś rzeczywistości i każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to przewinięcie rzeczywiście jest na tyle istotne żeby przerwać to, co aktualnie robimy.

Oczywiście jeśli zmienimy mokrą pieluchę trochę później i będą to 3 minuty to na pewno nic się nie stanie. Odparzenie również się nie pojawi. Mówimy tutaj o odczekaniu kilkudziesięciu minut. Wtedy już reakcja skóry na kontakt z mokrym środowiskiem może sprawić podrażnienie skóry naszego dziecka. A tutaj już prosta droga do odparzenia.

2. Dziecko ząbkuje i zmienia się skład moczu

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, że zaczynają mu rosnąć pierwsze ząbki. U każdego dziecka jest to inny moment. Bez względu jednak na miesiąc, w którym rozpocznie się ten proces, najczęściej wiąże się on z różnymi zmianami w rytmie dnia naszego dziecka, w jego nastroju, a także w składzie jego moczu. Procesowi ząbkowania często towarzyszy wyższa temperatura co sprawia, że skład moczu staje się bardziej kwaśny. Kwaśny mocz szybciej reaguje ze skórą. A to wszystko sprawia, że dużo szybciej możemy doprowadzić do odparzeń na delikatnej skórze dziecka.

3. Delikatna skóra

Nikt nie ma wątpliwości, że skóra nowonarodzonego dziecka jest dużo delikatniejsza niż nas dorosłych. Skóra przez specjalistów zajmujących się tym tematem często jest nazywana największym organem człowieka. I coś w tym jest. W każdym razie u naszego noworodka jest ona na tyle mało rozwinięta, że wszystko bardzo szybko z nią reaguje. Dlatego też między innymi nie powinniśmy stosować pieluch jednorazowych napakowanych chemią. 

4. Reakcje na materiały

Trochę w nawiązaniu do wyżej wymienionego powodu można zauważyć, że ta delikatna skóra reaguje też dużo szybciej z materiałami stosowanymi również w pieluchach wielorazowych. W wielopielo stosowane są różne materiały od syntetycznych (mikrofibra, mikropolar, coolmax), tych pochodzenia naturalnego (bambus), jak i tych naturalnych (len, konopie, bawełna).

Ze względu na tę różnorodność u niektórych dzieci można zauważyć reakcję alergiczną w kontakcie z nimi. Najczęściej dotyczy to materiałów syntetycznych, ale niekoniecznie. Również w przypadku materiałów naturalnych takich jak wełna można się spotkać z reakcją alergiczną organizmu.

5. Skóra przyzwyczajona do kosmetyków

Nasza skóra jako organ przyzwyczaja się do tego, co jej serwujemy. Tak samo jak inne organy, na przykład wzrok. Kiedy chodzimy w okularach przeciwsłonecznych, to po jakimś czasie nasz wzrok się przyzwyczaja i mamy obniżoną tolerancję na promienie słoneczne. Tak też jest ze skórą naszego noworodka. Jeśli mamy w swojej historii rodzicielstwa taki czas, w którym nasza pociecha była w jednorazówkach, to na pewno profilaktycznie używaliśmy maści na pupę, która miała chronić przed odparzeniami. Ten okres, w zależności od ilości kremu oraz długości, mógł wpłynąć na to, że ta delikatna skóra przyzwyczaiła się do nienaturalnej ochrony. Jako, że w pieluchach wielorazowych co do zasady nie używamy kremów, to ta przyzwyczajona skóra zaczyna reagować tak jak oczy wystawione do słońca, które zostały już wcześniej przyzwyczajone do ochrony przeciwsłonecznej.

Ale spokojnie, są jeszcze oprócz kremów naturalne sposoby na odparzenia od pieluch wielorazowych.

Jak sobie radzić z odparzeniami?

  1. Częściej wietrzyć pupę dziecka.
  2. Zasypywać mąką ziemniaczaną.
  3. Częściej zmieniać pieluchę u dziecka.
  4. Stosować kąpiel w krochmalu.
  5. Stosować wełnę leczniczą: https://chmurkabiala.pl/produkt/welna-lecznicza-30g-zdrowa-welna/
  6. Używać naturalnego kremu pod pieluchę (takiego, który można używać stosując pieluchy wielorazowe): https://chmurkabiala.pl/produkt/ochronny-krem-pod-pieluszke-motherlove/.

Być może zainteresują Cię również inne nasze artykuły:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x