Blog kategorie
Pranie pieluch wielorazowych - złote zasady 30
Pranie pieluch wielorazowych - złote zasady

Dziś chcę Wam przedstawić w przystępny sposób temat jak prać pieluchy wielorazowe, aby korzystanie z nich było higieniczne i mogły długo służyć przy pierwszym dziecku i kolejnych pociechach.

Jeśli:

 • zastanawiacie się czy pranie pieluch jest trudne;
 • jeśli chcecie wiedzieć jaki proszek i ile go dać do prania;
 • nie wiecie czy pieluszki można suszyć w suszarce bębnowej

to czytajcie dalej. Postaram się Wam opisać ten proces, obalić kilka mitów z tym związanych i przedstawić aktualne wytyczne związane z tym tematem.

A poniżej forma video, gdyby dla kogoś taka forma była bardziej odpowiednia ;)

 

Spis treści:

 1. temperatura prania pieluch
 2. proszek do prania/detergenty używane do pieluch wielorazowych
 3. suszenie pieluch
 4. pranie pieluch z ubrankami
 5. pranie pieluch tetrowych
 6. pranie pieluch przed pierwszym użyciem

Pranie pieluch wielorazowych informacje wstępne

Pranie pieluszek wielorazowych powinno odbywać się co 1-2 dni, maksymalnie co 3 dzień, aby nie namnażać bakterii w pojemniku z zabrudzonymi pieluszkami. Każdy wkład, pieluszka kieszonka, pielucha AIO, pieluszka formowanka i gatki PUL po zmoczeniu ląduje w koszu na pranie. Pielucha otulacz - jeśli gumki nie zawilgotniały, może być użyta ponownie, a do pranie idzie sam wkład. Zmoczonych pieluch nie trzeba ręcznie płukać. Jeśli w pieluszce znajduje się kupka mleczna również nie trzeba jej spłukiwać, gdyż rozpuszcza się ona w wodzie. No chyba, że ktoś ma taką chęć, podobnie jak ja :). Kupkę stałą należy wrzucić do toalety, a wkład można przepłukać.

Aby mieć pewność, że pieluszki są czyste i nie zagrażają potencjalnymi bakteriami powinny być prane w 60°C przez 20 minut lub w 40°C z dodatkiem środka odkażającego (bardzo często polecany jest NF czyli Nappy Fresh, ale może to być również Baby anhyllis). W przypadku pieluch z naturalnych włókien (włączając w to również bambusowe wkłady) zalecane jest pranie w temperaturze 60°C, nic nie zaszkodzi dodać również do tego prania przynajmniej od czasu do czasu środka odkażającego.

W praktyce to wygląda tak, że wrzucamy pieluchy do pralki i nastawiamy pranie/płukanie wstępne z wirowaniem, aby pozbyć się nieczystości. Następnie włączamy długi cykl prania - najczęściej jest to bawełna, na wspomniane 40°C lub 60°C. Jeśli przy ostatnim płukaniu nadal jest dużo piany, warto włączyć jeszcze jedno płukanie - pieluszki powinny być dobrze wypłukane ze złogów proszku. W przeciwnym razie grozi nam utrata chłonności wkładów. A na tym nam zależy przy pieluchach wielorazowych, żeby ich chłonność była jak największa.

My jeszcze spinamy w pasie otulacze, żeby nie nadwyrężać gumek w otulaczach i żeby nam dłużej służyły.

Jaki proszek do prania pieluch wielorazowych wybrać?

Podstawową zasadą  jest to, aby był to proszek do białego o niskiej zawartości mydła oraz zawierający związki anionowo czynne w ilości <5%. Ta zasada dotyczy wkładów mikrofibrowych, gdyż ciężko jest je wypłukać z tych wkładów i mogą tworzyć się złogi. Natomiast przy wkładach naturalnych zalecane jest, aby proszek nie przekraczał 15% związków anionowo czynnych. Nie wolno dodawać do prania wybielaczy optycznych. W składzie warto również zwrócić uwagę na składniki zmiękczające wodę. Warto żeby to były na przykład zeolity. Konkretnie: można używać proszków ekologicznych (Bio-D, Mio), proszków hipoalergicznych (Domol Sensitive, Biały Jeleń hipoalergiczny, JELP), detergentów dla dzieci (proszek do prania Lovela).

jak prać pieluchy wielorazowe

Nie wolno natomiast używać:

 • płynów zmiękczających i optycznych wybielaczy (bo oblepiają włókna wkładów i zmniejszają ich chłonność),
 • orzechów piorących (bo zawierają naturalne olejki, które zatłuszczają wkłady),
 • mydła,
 • proszków do koloru (ewentualnie w awaryjnych sytuacjach jest to dopuszczalne, jednak na dłuższą metę nie będzie to miało dobrego wpływu na nasze pieluchy).

Nie jest zalecane również tworzenie własnych proszków do prania. Naprawdę lepiej korzystać ze sprawdzonych i przebadanych produktów.

Jeden z producentów na polskim rynku pieluch wielorazowych - Mommy Mouse - przeprowadził testy z firmą JELP - gdzie uzyskali wniosek, że płyn do prania lepiej się wypłukuje niż proszek do prania. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że Mommy Mouse to firma, która swoje produkty opiera na wkładach wykonanych z mikrofibry.

My osobiście przez wiele miesięcy używaliśmy Domol Sensitive z Rossmana, a uprane w nim pieluchy służyły bez zarzutu. W pewnym momencie odkryliśmy Biały Jeleń hipoalergiczny, który nadaje delikatny zapach. Pieluszki działają równie dobrze, a proszek jest w większym opakowaniu, więc nam się to bardziej opłaca.

Rodzaj proszku Ilość osób
Domol ultra sensitive - proszek 231
Lovela do białego - proszek 156
Lovela do białego - płyn 47
Bobbini - proszek 40
Jelp do białego - hipoalergiczny proszek 34
Bio D - proszek ekologiczny 26
Bobini Baby - płyn 20
Biały Jeleń - płyn hipoalergiczny do białego 18
Dzidziuś do białego - hipoalergiczny proszek 15

Tabela 1. Popularność proszków do prania na podstawie ankiety w jednej z grup pieluszkowych - Pieluchy Wielorazowe oraz NHN.

Istniało kiedyś takie wskazanie, aby pieluchy prać w mniejszej ilości/w połowie zalecanej przez producenta miarki. Obecnie tak nie robimy! Należy używać ilości detergentu zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, dopasowując dawkę do twardości wody, a pieluchy traktujemy jako silnie zabrudzone.

pranie pieluch potrzebne produkty

Pieluchy wielorazowe jak suszyć?

Wyprane pieluszki muszą wyschnąć. Idealnie jest suszyć na słońcu, bo ono wywabia plamy, jeśli są, ale w Polsce sezon jesienno-zimowy ogranicza dość mocno taką możliwość. Suszymy więc na suszarce, chwytając klamerkami wkłady - szybciej schną. A powieszone bokiem otulacze/kieszonki nie nadwrężają gumek.

Suszarka bębnowa? Ogólnie rzecz biorąc - tak - dla wkładów i formowanek. Nie dość, że mamy szybko wysuszone, gotowe do użycia, to jeszcze puszyste i miękkie. Bezpośrednio na kaloryferze - wkłady i formowanki. Nie wolno kłaść materiału PUL bezpośrednio na kaloryferze.

suszarka z mokrymi pieluchami

Pranie pieluch wielorazowych z ubrankami? Ale jak to?!

Tak, oczywiście, że można. Nawet warto, aby dopełnić wsad pralki, jeśli mamy stosik pieluch na jeden dzień i codziennie pierzemy.

Zgodnie z zasadami prania - brudne i mokre pieluszki najpierw płuczemy i wirujemy. Następnie można dorzucić ubranka (bodziaki, śliniaki, rajstopki, ręczniki - wszystko co się ubrudziło przy dziecku) i włączyć pranie zasadnicze.

Pieluchy tetrowe jak prać?

stosik pieluch tetrowych

Bawełniane pieluchy tetrowe jako jedyne na rynku można prać w temperaturze do 95°C. Przy dzisiejszych proszkach dostępnych na rynku nie jest to wymagane, aczkolwiek czasem można to wykorzystać. Do czego wrócę za chwilę.

Lepiej nie próbować tego typu temperatur w przypadku splotu birdseye (potocznie nazywanym diamentowym). Producent podaje, że przy temperaturze wyższej niż 60°C materiał nadmiernie się kurczy.

Tymczasem pranie pieluch tetrowych przed pierwszym użyciem jest potrzebne, aby zaczęły one chłonąć i jak to nazywają "aby je złamać".

Kiedyś pranie pieluch tetrowych to było gotowanie w wielkim garnku z wrzątkiem, pilnowanie i mieszanie, a następnie góra prasowania. Dziś to wygląda inaczej, pieluszki tetrowe pierze się w pralce wraz z innymi pieluchami, są super, bo szybko schną i nie prasujemy ich bo wtedy mniej chłoną. Proste, prawda?

Pieluszki wielorazowe - pranie ręczne

Raczej rzadko spotykane, bo mamy pralki w domach. Nawet na wyjazdach wakacyjnych, gdzie nie ma możliwości prania, rodzice raczej decydują się na ekologiczne jednorazówki. W każdym razie jeśli zdarzy się pranie ręczne twoich pieluszek wielorazowych najważniejsze będzie wielokrotne płukanie, aby dobrze pozbyć się detergentu. Płukać tak długo, aż nie będzie detergentu.

Najlepszym wyborem pieluszek do prania ręcznego będzie tetra bawełniana. Wypłukanie detergentu z bawełny o gramaturze 140 g/m2 nie będzie zbyt trudne, a po powrocie do domu można skorzystać z właściwości tetry o której pisałam wyżej. Czyli puścić pranie na 95°C i mieć pewność, że wszystkie bakterie zginą pod wpływem tej temperatury.

stosik pieluch wielorazowych

Pranie pieluch przed pierwszym użyciem

Pieluchy wielorazowe w zależności od tego czy są z materiałów naturalnych czy syntetycznych wymagają różnego przygotowania przed pierwszym użyciem. W przypadku materiałów syntetycznych np. mikrofibra wystarczy raz wyprać, taka sama ilość wystarczy w przypadku otulaczy i kieszonek PUL. Jeśli chodzi natomiast o pranie pieluch z naturalnych materiałów np. bambus, len, bawełna one wymagają większej ilości prań. Po około 6-7 cyklach pieluchy nabiorą pełnej chłonności. Można też używać pieluch już wcześniej, jednak wtedy wymagają one częstszego zaglądania do środka, lepiej wtedy też zakładać takie pieluszki w domowych warunkach.

Mam nadzieję, że udało mi się odczarować temat prania pieluch jako temat trudny i często powstrzymujący przed spróbowaniem. A już składanie i układanie w stosik czystych pieluszek wielorazowych to naprawdę przyjemność. Na razie nie poruszam tu kwestii prania wełny - zrobimy osobny wpis o tym. W każdym razie na pewno nie wrzucajcie brudnego wełniaka do pralki z resztą pieluch bo ... zmniejszycie sobie jego rozmiar :) I może się okazać, że będzie to świetna pielucha dla ukochanego misia czy też lali Waszej Pociechy ;)

Przeczytaj także:

https://chmurkabiala.pl/pieluchy-wielorazowe-a-koszty-ich-uzywania - wpis o tym jakie zdanie na temat kosztów pieluch wielorazowych ma Gosia Liana - nasza dobra znajoma

https://chmurkabiala.pl/pieluszki-wielorazowe-i-oszczednosc - wpis o tym, jak się mają finanse do pieluch wielorazowych

Komentarze do wpisu (30)

12 lutego 2019

Jestem w oczekiwaniu na maleństwo, dopiero się wdrążam :). Czy taka sztywna tetra i wkłady nie podrażniają skóry niemowlęcia? Czy jest jakiś sposób na zmiękczenie poza suszarką bębnową? Z góry dziękuję.

12 lutego 2019

Super! Warto zacząć się tym tematem interesować już wcześniej, bo temat jest bardzo obszerny :) Sztywna tetra może czasem podrażniać skórę dziecka, ale jest możliwość zmiękczenia wkładów np. dodając płyn Ecozone, który jako jedyny jest zalecany przy praniu pieluch wielorazowych. Oprócz tego są sposoby, np. poprzez &quot;tarmoszenie&quot; wkładów o kant stołu itd.

21 lutego 2019

Kurczę ja piorę pieluchy z ubrankami ale wrzucam wszystko razem odrazu, nie dopiero po wstępnym płukaniu. Ale zawsze płuczę pieluszki z kupki silnym strumieniem prysznica.

21 lutego 2019

Z tym płukaniem chodzi o to, żeby ubranka i inne rzeczy a także same pieluchy żeby nie prały się w tej najbardziej brudnej wodzie, żeby te największe zabrudzenia usunąć przed zasadniczym praniem. Spłukanie kupki prysznicem to jedno, a wypłukanie wkładów z moczu to druga kwestia ;) warto zacząć pranie od wstępnego płukania z wirowaniem.

18 kwietnia 2019

Ja też jeszcze czekam na malucha i rozważam używanie pieluch wielorazowych, ale wiadomo - mnóstwo pytań. 1) Czy czas prania jest też ważny? Czy musi być to taki pełen cykl prania, czy wystarczy taki krótki typu 30min? Co w przypadku pieluch noworodkowych, gdzie - jak czytałam u Was na blogu - dzidziuś jeszcze mało sika, ale trzeba mu często zmieniać pieluszki? Czy wtedy krótki tryb prania jest ok, czy i tak lepiej prać w trybie dłuższym? 2) Czy na początek wystarczy jedna formowanka na noc, przy założeniu, że pranie wstawiamy rano? Czy zdąży wyschnąć? Nigdy w życiu nie miałam w ręku tych produktów, otulaczy, formowanek itd. :) (I czy dobrze rozumiem, że do formowanki nie wkładamy już wkładu?) 3) Pytanie może mniej związane z praniem - rozumiem, że na pieluchę tetrową nakładamy otulacz (np. wełniany). Czy pod otulacz pieluchę wiążemy tak &quot;tradycyjnie&quot;, czy raczej składamy w prostokąt, na kształt jak wkłady innego typu? Pozdrawiam serdecznie!

18 kwietnia 2019

Dziękuję za tak długi komentarz :) 1) Czas prania jest ważny, żeby to był ten długi program, bo najczęściej długi program zawiera też w sobie wystarczającą ilość płukań i wirowań. Jeśli chodzi o krótki cykl to on będzie idealny do prania wstępnego, my też korzystamy właśnie z 30 minutowego prania jako pranie wstępne. Praniu pieluch u noworodka różni się tylko tym, że kupki mleczne są rozpuszczalne w wodzie, więc nie trzeba ich płukać przed włożeniem do pralki :) poza tym długość cyklu jest niezmienna. 2) Hm jeśli puścimy pranie od razu rano, to przy dobrej pogodzie powinna wyschnąć. Aczkolwiek to jest dosyć ryzykowna strategia ;) Na początek radziłbym wyposażyć się jednak w dwie formowanki, no chyba, że bierzemy pod uwagę system łączony w tych newralgicznych momentach. Jeśli chodzi o dotknięcie pieluch to zapraszamy do wypożyczalni Pożycz Pieluszkę, można na 2 tygodnie otrzymać zestaw do testowania i dotykania :) 3) Można założyć albo otulacz PUL albo wełniany. Jeśli chodzi o składania to wiele zależy od tego na jakim etapie jest dziecko. Przypuśćmy, że jest na etapie karmienia piersią, wtedy jego kupki są często bardzo rzadkie. Żeby uniknąć ciągłych wycieków poleca się składanie tetry w samolot lub latawiec, albo stosowanie wkładów z burtami. Można też użyć formowanek albo prefoldów ;) Natomiast zdarzają się dzieci, które robią rzadziej kupkę i wtedy jak najbardziej można stosować zarówno wkłady prostokątne jak i składać tetrę w prostokąt :) W razie pytań pozostaję do dyspozycji i również ślę pozdrowienia! ;)

24 kwietnia 2019

witam, dziękuję za super artykuł, jednak mam jeszcze kilka pytań: - używam do ubranek dziecięcych płynu ekologicznego do prania swonco - czy do prania pieluszek, wkładów i formowanek się nada czy lepiej użyć czegoś innego? - czy warto zainwestować w płyn zmiękczający do pieluszek, jeśli tak to jak często go stosować? - czy formowanki puppi można prać razem z pieluszkami i wkładami? - rozumiem że jesli będę prała pieluchy w 60st to nie ma potrzeby używania nappyfresh? - gdzieś wyczytałam również że można do prania dodać kilka kropel olejku eterycznego - co o tym sądzicie?

26 kwietnia 2019

Dzień dobry ;) Jeśli chodzi o płyn swocno to zwiera on duzo mydla, wiec do sztucznych wkładów (mikrofibra) się nie nadaje. No i płyny nie mają tych środków wybielających na bazie tlenu, więc jeśli używać tego płynu, to wymiennie z proszkiem. Płyn zmiękczający np. Ecozone trochę polepsza pranie przy twardej wodzie, więc warto spróbować tego sposobu. Jeśli chodzi o częstotliwość to ja bym go stosował maksymalnie co drugie pranie. Tak, formowanki Puppi można prać z pieluszkami i wkładami. Przy praniu w 60* nie ma potrzeby używać Nappy Fresh. Olejek eteryczny zatyka wkłady, więc dodawanie go do prania sprawia, że mamy kolejną rzecz która docelowo musi zostać wypłukana. Pieluchy po praniu nie powinny mieć żadnego zapachu. Jeśli pieluchy mają zapach to oznacza to najczęściej, że nie zostały wystarczająco dobrze wypłukane.

10 maja 2019

Dziękuję że zechciało się Wam przelać to wszystko na „papier” tak by wielomatkom było łatwiej :).

20 maja 2019

Ja też się bałam, że to jest mega trudne. Tymczasem okazało się, że najbardziej trudne dla mnie jest to, że mój synek namiętnie robi przewroty na brzuszek :) Używam tetry plus wełny miesiąc i jak ostatnio mi jej zabrakło, nie wiedziałam jak założyć zwykłego pampersa :) :)

20 maja 2019

Tak, początkowo chyba każdy ma takie obawy :) Pamiętam nasze początki i to jak trudno było zacząć, teraz to jest dla nas czymś naturalnym ;)

18 lipca 2019

Witam! Mam pytanie czy jeśli moje otulacze i pieluszki z kieszonką PUL mają kolorowe nadruki to nie zaszkodzi im pranie w proszku do białego? Pozdrawiam serdecznie.

20 lipca 2019

Dzień dobry! Nie, nawet kolorowy PUL możemy prać w proszku do białego :)

20 lipca 2019

Dzień dobry! Chciałam się jeszcze upewnić a propos wkładów - naprawdę można je suszyć w suszarce bębnowej, nawet jeżeli oznaczenia na metce mówią inaczej? Bardzo ułatwiłoby mi to życie, więc mam nadzieję, że tak :)

23 lipca 2019

Dzień dobry! Jeżeli na metce i w opisie przedmiotu jest wyraźnie napisane, że nie można suszyć w suszarce bębnowej to należy się tego trzymać. Natomiast część wkładów jak najbardziej można suszyć w suszarce bębnowej na delikatnych programach, np. Katal, Puppi, Kokosi. Proszę powiedzieć o jaki wkład Pani pyta, wtedy łatwiej będzie się do tego odnieść :)

3 września 2019

Ale się cieszę, że znalazłam wszystkie informacje w jednym miejscu :) pytanie - co z pieluchami terenowymi i suszeniem ich w suszarce bębnowej? Na metce pieluszki nie ma „zakazu” suszenia.

4 września 2019

Ekstra! Cieszę się, że artykuł był pomocny ;) Rozumiem, że chodzi o pieluchy tetrowe? Jeśli tak to są opinie, że kurczy się dość znacznie, więc lepiej ją suszyć w tradycyjny sposób. Tetra akurat jest takim rodzajem pieluchy, który schnie bardzo szybko ;)

4 września 2019

Tak, tetrowe. Słownik mi zrobił psikusa :) Dziękuję za informacje!

23 września 2019

Świetny artykuł, bardzo dobrze napisany. Będę używać pieluch wielorazowych po raz trzeci, tzn. Przy trzciem dziecku i musiałam sobie odświeżyć zasady prania bo wiadomo jako to w ciąży jest z myśleniem;) A tu proszę taki wspaniały artykuł, jak zaczynałam z córkę te 5 lat temu musiałam się nauszukać i wszystko było zawile.opisane - naprawdę doceniam!:):)

27 października 2019

Mam dwa pytania. 1) Gdzies słyszałam że nowe pieluszki warto wymoczyć przed praniem w płynie do mycia naczyń, żeby wypłukać ewentualne tłuszcze pochłonięte przez pieluszkę w czasie produkcji. Czy to prawda? 2) Czy pieluchy tetrowe też standardowo pierzemy z innymi wkładami i otulaczami w temperaturze 40 stopni+ Nappy Fresh / 60 stopni, a tylko teraz na jakiś czas w temperaturze 95 stopni?

27 października 2019

Jaka jest właściwa wysokość obrotów przy wirowaniu dla otulaczy PUL, pieluszek AIO, wkładów i pieluchy tetrowej?

28 października 2019

1) Można wymoczyć w płynie do mycia naczyń, to przyspiesza proces nabierania chłonności. Ja osobiście wolę jednak standardowe podejście i pranie kilkukrotne w cyklu. 2) Pieluchy tetrowe pierzemy z innymi pieluchami. Przy normalnym używaniu pieluch nie ma potrzeby prać ich na 90*. 3) Zalecana wysokość obrotów to do 1000. My wirujemy na 800, bo tyle ma nasza pralka maksymalnie i osobiście uważam, że to jest optymalna wartość, szczególnie jeśli chodzi o gumki w pieluchach.

3 listopada 2019

Dziękuję za kompletną informację. Proszę tylko: zadbajcie o nasz piękny język. Pieluszkę zakładamy nie ubieramy, chyba że ktoś faktycznie chce w coś ubrać pieluszkę np. w sukienkę

14 listopada 2019

Dzień dobry! Przygotowuję się do pieluchowania mojego pierwszego dziecka i trochę się zmartwiłam praniem, konkretnie proszkiem Bio D. Wyprałam już dwa razy pieluszki w tym proszku, w temp. 60* z dodatkiem odkażacza (przy pierwszym praniu) i za każdym razem po praniu w szufladce na proszek zostawał zbrylony proszek - tak jakby nie rozpuściła się jego cała wsypana ilość. Trochę mnie to martwi, bo wszyscy zachwalają ten proszek, który tani nie jest, a nie rozpuszcza się. Nie wiem co mogę źle robić. Mam twardą wodę i zgodnie z zaleceniami wsypywałam 80g/ml proszku czyli jakieś 5 stołowych łyżek (wg instrukcji na opakowaniu). Czy miał ktoś takie problemy z Bio D jak ja?

14 listopada 2019

Dzień dobry! Pani Roksano dziękuję za komentarz. Jeśli pieluchy nie były jeszcze używane, to nie trzeba ich prać w proszku. Wystarczy krótki program w pralce, ważne żeby był zachowany pełny cykl prania - czyli pranie, suszenie, pranie. Jeśli chodzi o zbrylanie to proszę powiedzieć czy wsypując do przegródki na proszek czy ten proszek jest wtedy jakoś zbrylony? Na jaki program ustawia Pani pralkę? Ile on trwa?

15 listopada 2019

Panie Damianie, dziękuję za odpowiedź. Proszek w momencie wsypywania do przegródki jest sypki, nie ma w nim żadnych bryłek. Ustawiłam na program do bawełny, który trwa 1:38 min u mnie i prałam w 60*, bez płukania wstępnego. Jeszcze jedno pytanie, o ten cykl prania, wcześniej myślałam, że chodzi po prostu o długi program prania a nie czynności następujące po sobie. To jak to w końcu rozumieć? :)

2 grudnia 2019

Można proszek przed praniem np. rozpuścić w odrobinie ciepłej wody i wlać do pralki? By uniknąć złogów bądź nie rozpuszczonego proszku w szufladce? Czy chodzi o to by proszek stopniowo podczas prania się rozpuszczal? I słyszałam że niektórzy używają octu zamiast płynu zmiekczającego, tylko jak to tyczy się pieluch wiel. i czy taki ocet nie odkaził by od razu takich pieluszek?

2 grudnia 2019

Tak jak podpowiada p. Asia, czyli można rozpuścić proszek. Jeśli chodzi o ocet to nie polecam stosować go do każdego prania. Ewentualnie od czasu do czasu. Ocet nie zastąpi proszku do prania.

3 grudnia 2019

Dziękuję za szybką odpowiedź :) a mogę prosić o analizę składu proszku &quot;colvin 2 septon &quot; piszą że można stosować od 1 Msc życia dziecka. Tylko czy jest sens go kupować skoro większość bakterii i tak zginie w 60stopniach a proszku zalecają używać w 65 stopniach

3 grudnia 2019

Z mojego doświadczenia wynika, że ten proszek nie nada się do pieluch. Rozjaśniacze optyczne najmniej mi pasują w składzie tego proszku.

Infolinia:

795 765 733

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl