Pranie pieluch wielorazowych – złote zasady

Chmurka Biała > Pieluchy wielorazowe blog > Pieluchy wielorazowe odpowiedzi na pytania > Pranie pieluch wielorazowych – złote zasady
klamerki-do-prania

Dziś chcę Wam przedstawić w przystępny sposób temat jak prać pieluchy wielorazowe, aby korzystanie z nich było higieniczne i mogły długo służyć przy pierwszym dziecku i kolejnych pociechach.

Jeśli:

 • zastanawiacie się czy pranie pieluch jest trudne;
 • jeśli chcecie wiedzieć jaki proszek i ile go dać do prania;
 • nie wiecie czy pieluszki można suszyć w suszarce bębnowej

to czytajcie dalej. Postaram się Wam opisać ten proces, obalić kilka mitów z tym związanych i przedstawić aktualne wytyczne związane z tym tematem.

A poniżej forma video, gdyby dla kogoś taka forma była bardziej odpowiednia 😉

Spis treści:

 1. temperatura prania pieluch oraz informacje wstępne
 2. proszek do prania/detergenty używane do pieluch wielorazowych
 3. suszenie pieluch
 4. ubranka z pieluchami – pranie
 5. pranie pieluch tetrowych
 6. pranie ręczne
 7. pranie pieluszek przed pierwszym użyciem

Pranie pieluch wielorazowych informacje wstępne

Co 1-2 dni, maksymalnie co 3, powinno odbywać się pranie pieluszek wielorazowych, aby nie namnażać bakterii w pojemniku z zabrudzonymi pieluszkami. Każdy wkład, pieluszka kieszonka, pielucha AIO, pieluszka formowanka i gatki PUL po zmoczeniu ląduje w koszu na pranie. Pielucha otulacz – jeśli gumki nie zawilgotniały, może być użyta ponownie, a do prania idzie sam wkład. Zmoczonych pieluch nie trzeba ręcznie płukać. Jeśli w pieluszce znajduje się kupka mleczna również nie trzeba jej spłukiwać, gdyż rozpuszcza się ona w wodzie. No chyba, że ktoś ma taką chęć, podobnie jak ja :). Kupkę stałą należy wrzucić do toalety, a wkład można przepłukać.

Aby mieć pewność, że pieluszki są czyste i nie zagrażają potencjalnymi bakteriami należy wybrać jeden z poniższych wariantów prania:

 • 60°C z użyciem proszku odpowiednim do prania pieluch wielorazowych, ale niezawierającego w składzie TAED – w tym przypadku obowiązkowo musimy dodać odkażacz (np. Nappy Fresh)
 • 60°C z użyciem proszku zawierającego w składzie TAED – wówczas nie jest konieczne dodawanie odkażacza.

Niektórzy dopuszczają jeszcze pranie w 40°C (z dodatkiem odkażacza lub bez – w zależności od tego czy proszek zawiera TAED) – ten sposób prania jest jednak najmniej zalecanym, a wręcz część środowiska wielopieluchowego uważa takie pranie za niewystarczające.

O tym jak dowiedzieć się czy wybrany przez Ciebie proszek ma w składzie TEAD dowiesz się nieco niżej.

W praktyce to wygląda tak, że wrzucamy pieluchy do pralki i nastawiamy pranie/płukanie wstępne z wirowaniem, aby pozbyć się nieczystości. Następnie włączamy długi cykl prania – najczęściej jest to bawełna, na wspomniane 40°C lub 60°C. Jeśli przy ostatnim płukaniu nadal jest dużo piany, warto włączyć jeszcze jedno płukanie – pieluszki powinny być dobrze wypłukane z proszku, aby nie tworzyły się złogi. W przeciwnym razie grozi nam utrata chłonności wkładów. A na tym nam zależy przy pieluchach wielorazowych, żeby ich chłonność była jak największa.

Jaki proszek do prania pieluch wielorazowych wybrać?

Podstawową zasadą  jest to, aby był to proszek do białego o niskiej zawartości mydła (<5%). Ta zasada dotyczy wkładów syntetycznych (z mikrofibry, polaru itd.), gdyż ciężko jest je wypłukać z tych wkładów i mogą tworzyć się złogi. Proszek powinien zawierać 15-30% związków powierzchniowo czynnych oraz 5-15% środków wybielających na bazie tlenu (lub więcej, ale wówczas należy się liczyć z szybszym spieraniem impregnatu, jeżeli dana pieluszka taki posiada). Nie wolno dodawać do prania wybielaczy optycznych. Konkretnie: można używać proszków ekologicznych (Bio-D, Mio), proszków hipoalergicznych (Domol Sensitive, Biały Jeleń hipoalergiczny), detergentów dla dzieci (proszek do prania Bobini).

Lista proszków posiadających w składzie TAED

Nieco wcześniej była mowa o tym, że od zawartości TAED w składzie proszku zależy to, czy dodawanie odkażacza jest konieczne czy nie. Problem jednak w tym, że składnik ten nie musi być przez producentów wyszczególniany w składzie umieszczonym na opakowaniu. Poniższy spis został opracowany na podstawie arkuszy danych składników zgodnie z rozporządzeniem (WE)nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31.marca 2004 (załącznik VIIC). Są to proszki posiadające TAED w składzie, a więc takie, w przypadku których NIE MUSISZ dodawać odkażacza:

 • Amway
 • Ariel
 • Ariel Mountain Spring
 • Ariel profesional
 • Balja proszek do prania pieluch wielorazowych
 • Biały Jeleń BIEL
 • Bobini universal
 • Bryza Proszek do białego
 • Bryza EXPERT biała proszek do prania
 • Bryza EXPERT proszek do prania tkanin białych
 • Bryza Vanish. 2w1. Proszek do prania tkanin białych i odplamiacz
 • Bryza Turbo. Proszek do prania tkanin białych
 • Dalli Sensitive
 • Domol. Proszek do prania tkanin białych
 • Domol Ultrasensitive
 • Eco Mimi
 • Fairy Non Bio
 • Frosh cytrynowy
 • Gron Balance proszek do prania tkanin białych i kolorowych
 • MioCare
 • Mr ZIGGI White
 • Persil Universal (REGUAR, Deep Cleen)
 • Persil Sensitive
 • Rex. Proszek do prania Amazońska Świeżość
 • Surf White orchid&jasmine
 • Triumf do prania tkanin białych
 • Vizir
 • Vizir do białego Alpin Fresh
 • Vizir do białego Sensitive
 • Vizir Profesional Alpine Fresh

Źródło: https://diaperrental.pl/, stan na 30.07.2021 r., może ulegać aktualizacjom, ponieważ producenci czasem zmieniają skład proszków).

Nie wolno natomiast używać:

 • płynów zmiękczających i optycznych wybielaczy (bo oblepiają włókna wkładów i zmniejszają ich chłonność),
 • orzechów piorących (bo zawierają naturalne olejki, które zatłuszczają wkłady oraz nie są dostatecznie mocne, by doprać tego typu zabrudzenia),
 • mydła,
 • proszków do koloru (ewentualnie w awaryjnych sytuacjach jest to dopuszczalne, jednak na dłuższą metę nie będzie to miało dobrego wpływu na nasze pieluchy).

Nie jest zalecane również tworzenie własnych proszków do prania. Nie są one dostatecznie mocne, by skutecznie dopierać tak brudne pranie, jakim są pieluchy wielorazowe.

My osobiście przez wiele miesięcy używaliśmy Domol Sensitive z Rossmana, a uprane w nim pieluchy służyły bez zarzutu. W pewnym momencie odkryliśmy Biały Jeleń hipoalergiczny, który nadaje delikatny zapach. Pieluszki działają równie dobrze, a proszek jest w większym opakowaniu, więc nam się to bardziej opłaca.

A oto wyniki ankiety przeprowadzonej na jednej z wielopieluchowych grup:

Rodzaj proszku Ilość osób
Domol93
Bobini47
Biały Jeleń27
Mr. Ziggi17
Bio-D17
Dzidziuś12
Formil11
Jelp Fresh Classic 9
Frosh cytrynowy8

Tabela 1. Popularność proszków do prania na podstawie ankiety w jednej z grup pieluszkowych – Pieluchy Wielorazowe oraz NHN.

Istniało kiedyś takie wskazanie, aby pieluchy prać w mniejszej ilości/w połowie zalecanej przez producenta miarki. Obecnie tak nie robimy! Należy używać ilości detergentu zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, dopasowując dawkę do twardości wody, a pieluchy traktujemy jako silnie zabrudzone.

Proszek-do-prania-pieluch-wielorazowych

Pieluchy wielorazowe jak suszyć?

Wyprane pieluszki muszą wyschnąć. Wkłady idealnie jest suszyć na słońcu, bo ono wywabia plamy, jeśli są, ale w Polsce sezon jesienno-zimowy ogranicza dość mocno taką możliwość. Suszymy więc na suszarce, chwytając je klamerkami – szybciej schną. A powieszone bokiem otulacze/kieszonki nie nadwrężają gumek.

Suszarka bębnowa? Ogólnie rzecz biorąc – tak – dla wkładów i formowanek oraz niektórych AIO (zależnie od zaleceń producenta). Nie dość, że mamy szybko wysuszone, gotowe do użycia, to jeszcze puszyste i miękkie. Bezpośrednio na kaloryferze możesz suszyć wkłady. Nie wolno kłaść materiału PUL bezpośrednio na kaloryferze, kaloryfer nie działa również dobrze na gumki.

Jak-suszyć-pieluchy-wielorazowe

Pranie pieluch wielorazowych z ubrankami? Ale jak to?!

Tak, oczywiście, że można. Nawet warto, aby dopełnić wsad pralki, jeśli mamy stosik pieluch na jeden dzień i codziennie pierzemy.

Zgodnie z zasadami prania – brudne i mokre pieluszki najpierw płuczemy i wirujemy. Następnie można dorzucić ubranka (bodziaki, śliniaki, rajstopki, ręczniki – wszystko co się ubrudziło przy dziecku) i włączyć pranie zasadnicze.

Pieluchy tetrowe jak prać?

pieluchy-tetrowe-ułożone-w-stosie

Bawełniane pieluchy tetrowe jako jedyne na rynku można prać w temperaturze do 95°C. Przy dzisiejszych proszkach dostępnych na rynku nie jest to wymagane, aczkolwiek czasem można to wykorzystać. Do czego wrócę za chwilę.

Lepiej nie próbować tego typu temperatur w przypadku splotu birdseye (potocznie nazywanym diamentowym). Producent podaje, że przy temperaturze wyższej niż 60°C materiał nadmiernie się kurczy.

Tymczasem pranie pieluch tetrowych przed pierwszym użyciem jest potrzebne, aby zaczęły one chłonąć i jak to nazywają „aby je złamać”.

Kiedyś pranie pieluszek tetrowych to było gotowanie w wielkim garnku z wrzątkiem, pilnowanie i mieszanie, a następnie góra prasowania. Dziś to wygląda inaczej, pieluszki tetrowe pierze się w pralce wraz z innymi pieluchami, są super, bo szybko schną i nie prasujemy ich bo wtedy mniej chłoną. Proste, prawda?

Pieluszki wielorazowe – pranie ręczne

Raczej rzadko spotykane, bo mamy pralki w domach. W każdym razie jeśli zdarzy się pranie ręczne twoich pieluszek wielorazowych najważniejsze będzie wielokrotne płukanie, aby dobrze pozbyć się detergentu. Płukać tak długo, aż nie będzie detergentu.

Najlepszym wyborem pieluszek do prania ręcznego będzie tetra bawełniana. Wypłukanie detergentu z bawełny o gramaturze 140 g/m2 nie będzie zbyt trudne, a po powrocie do domu można skorzystać z właściwości tetry o której pisałam wyżej. Czyli puścić pranie na 95°C i mieć pewność, że wszystkie bakterie zginą pod wpływem tej temperatury.

Więcej informacji o praniu pieluch na wyjeździe znajdziesz w tym artykule: Pieluchy wielorazowe na wyjazdach.

czyste-pieluchy-wielorazowych-ułożone-w-stosie

Pranie pieluch przed pierwszym użyciem

Pieluchy wielorazowe w zależności od tego czy są z materiałów naturalnych czy syntetycznych wymagają różnego przygotowania przed pierwszym użyciem. W przypadku materiałów syntetycznych np. mikrofibra wystarczy raz wyprać, taka sama ilość wystarczy w przypadku otulaczy i kieszonek PUL. Jeśli chodzi natomiast o pranie pieluch z materiałów pochodzenia naturalnego np. bambus, len, bawełna one wymagają większej ilości prań. Po około 6-7 cyklach pieluchy nabiorą pełnej chłonności. Można też używać pieluch już wcześniej, jednak wtedy wymagają one częstszego zaglądania do środka, lepiej wtedy też zakładać takie pieluszki w domowych warunkach.

Mam nadzieję, że udało mi się odczarować temat prania pieluch jako temat trudny i często powstrzymujący przed spróbowaniem. A już składanie i układanie w stosik czystych pieluszek wielorazowych to naprawdę przyjemność. Na razie nie poruszam tu kwestii prania wełny – zrobimy osobny wpis o tym. W każdym razie na pewno nie wrzucajcie brudnego wełniaka do pralki z resztą pieluch bo … zmniejszycie sobie jego rozmiar 🙂 I może się okazać, że będzie to świetna pielucha dla ukochanego misia czy też lali Waszej Pociechy 😉

Wiesz już jak prać pieluszki wielorazowe. To jednak nie jedyne ważne informacje, które są potrzebne po to, by z sukcesem pieluchować wielorazowo. Jeżeli chcesz otrzymać kompleksowy pakiet wszystkich informacji, których potrzebujesz to zapisz się na kurs online, dzięki któremu wszystko stanie się jasne 🙂

Przeczytaj także:

https://chmurkabiala.pl/wpis/pieluchy-wielorazowe-a-koszty-ich-uzywania – wpis o tym jakie zdanie na temat kosztów pieluch wielorazowych ma Gosia Liana – nasza dobra znajoma

https://chmurkabiala.pl/wpis/pieluchy-wielorazowe-koszt – wpis o tym, jak się mają finanse do pieluch wielorazowych

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
61 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Malwina

Jestem w oczekiwaniu na maleństwo, dopiero się wdrążam :). Czy taka sztywna tetra i wkłady nie podrażniają skóry niemowlęcia? Czy jest jakiś sposób na zmiękczenie poza suszarką bębnową? Z góry dziękuję.

Damian Malorny

Super! Warto zacząć się tym tematem interesować już wcześniej, bo temat jest bardzo obszerny 🙂 Sztywna tetra może czasem podrażniać skórę dziecka, ale jest możliwość zmiękczenia wkładów np. dodając płyn Ecozone, który jako jedyny jest zalecany przy praniu pieluch wielorazowych. Oprócz tego są sposoby, np. poprzez „tarmoszenie” wkładów o kant stołu itd.

Dominika

Kurczę ja piorę pieluchy z ubrankami ale wrzucam wszystko razem odrazu, nie dopiero po wstępnym płukaniu. Ale zawsze płuczę pieluszki z kupki silnym strumieniem prysznica.

Damian Malorny

Z tym płukaniem chodzi o to, żeby ubranka i inne rzeczy a także same pieluchy żeby nie prały się w tej najbardziej brudnej wodzie, żeby te największe zabrudzenia usunąć przed zasadniczym praniem. Spłukanie kupki prysznicem to jedno, a wypłukanie wkładów z moczu to druga kwestia 😉 warto zacząć pranie od wstępnego płukania z wirowaniem.

Karolina Ro

Ja też jeszcze czekam na malucha i rozważam używanie pieluch wielorazowych, ale wiadomo – mnóstwo pytań. 1) Czy czas prania jest też ważny? Czy musi być to taki pełen cykl prania, czy wystarczy taki krótki typu 30min? Co w przypadku pieluch noworodkowych, gdzie – jak czytałam u Was na blogu – dzidziuś jeszcze mało sika, ale trzeba mu często zmieniać pieluszki? Czy wtedy krótki tryb prania jest ok, czy i tak lepiej prać w trybie dłuższym? 2) Czy na początek wystarczy jedna formowanka na noc, przy założeniu, że pranie wstawiamy rano? Czy zdąży wyschnąć? Nigdy w życiu nie miałam w… Czytaj więcej »

Damian Malorny

Dziękuję za tak długi komentarz 🙂 1) Czas prania jest ważny, żeby to był ten długi program, bo najczęściej długi program zawiera też w sobie wystarczającą ilość płukań i wirowań. Jeśli chodzi o krótki cykl to on będzie idealny do prania wstępnego, my też korzystamy właśnie z 30 minutowego prania jako pranie wstępne. Praniu pieluch u noworodka różni się tylko tym, że kupki mleczne są rozpuszczalne w wodzie, więc nie trzeba ich płukać przed włożeniem do pralki 🙂 poza tym długość cyklu jest niezmienna. 2) Hm jeśli puścimy pranie od razu rano, to przy dobrej pogodzie powinna wyschnąć. Aczkolwiek to… Czytaj więcej »

Estera

witam, dziękuję za super artykuł, jednak mam jeszcze kilka pytań:
– używam do ubranek dziecięcych płynu ekologicznego do prania swonco
– czy do prania pieluszek, wkładów i formowanek się nada czy lepiej użyć czegoś innego?
– czy warto zainwestować w płyn zmiękczający do pieluszek, jeśli tak to jak często go stosować?
– czy formowanki puppi można prać razem z pieluszkami i wkładami?
– rozumiem że jesli będę prała pieluchy w 60st to nie ma potrzeby używania nappyfresh?
– gdzieś wyczytałam również że można do prania dodać kilka kropel olejku eterycznego
– co o tym sądzicie?

Damian Malorny

Dzień dobry 😉 Jeśli chodzi o płyn swocno to zwiera on dużo mydła, wiec do sztucznych wkładów (mikrofibra) się nie nadaje. No i płyny nie mają tych środków wybielających na bazie tlenu, więc jeśli używać tego płynu, to wymiennie z proszkiem. Płyn zmiękczający np. Ecozone trochę polepsza pranie przy twardej wodzie, więc warto spróbować tego sposobu. Jeśli chodzi o częstotliwość to ja bym go stosował maksymalnie co drugie pranie. Tak, formowanki Puppi można prać z pieluszkami i wkładami. Przy praniu w 60* nie ma potrzeby używać Nappy Fresh. Olejek eteryczny zatyka wkłady, więc dodawanie go do prania sprawia, że mamy… Czytaj więcej »

Basia

Dziękuję że zechciało się Wam przelać to wszystko na „papier” tak by wielomatkom było łatwiej 🙂

Natalia

Ja też się bałam, że to jest mega trudne. Tymczasem okazało się, że najbardziej trudne dla mnie jest to, że mój synek namiętnie robi przewroty na brzuszek 🙂 Używam tetry plus wełny miesiąc i jak ostatnio mi jej zabrakło, nie wiedziałam jak założyć zwykłego pampersa 🙂 🙂

Damian Malorny

Tak, początkowo chyba każdy ma takie obawy 🙂 Pamiętam nasze początki i to jak trudno było zacząć, teraz to jest dla nas czymś naturalnym 😉

Magdalena Szczurek

Witam!
Mam pytanie czy jeśli moje otulacze i pieluszki z kieszonką PUL mają kolorowe nadruki to nie zaszkodzi im pranie w proszku do białego?
Pozdrawiam serdecznie.

Damian Malorny

Dzień dobry! Nie, nawet kolorowy PUL możemy prać w proszku do białego 🙂

Marta Miazek

Dzień dobry!
Chciałam się jeszcze upewnić a propos wkładów – naprawdę można je suszyć w suszarce bębnowej, nawet jeżeli oznaczenia na metce mówią inaczej? Bardzo ułatwiłoby mi to życie, więc mam nadzieję, że tak 🙂

Damian Malorny

Dzień dobry! Jeżeli na metce i w opisie przedmiotu jest wyraźnie napisane, że nie można suszyć w suszarce bębnowej to należy się tego trzymać. Natomiast część wkładów jak najbardziej można suszyć w suszarce bębnowej na delikatnych programach, np. Katal, Puppi, Kokosi. Proszę powiedzieć o jaki wkład Pani pyta, wtedy łatwiej będzie się do tego odnieść 🙂

Kasia

Ale się cieszę, że znalazłam wszystkie informacje w jednym miejscu 🙂 pytanie – co z pieluchami terenowymi i suszeniem ich w suszarce bębnowej? Na metce pieluszki nie ma „zakazu” suszenia.

Damian Malorny

Ekstra! Cieszę się, że artykuł był pomocny 😉 Rozumiem, że chodzi o pieluchy tetrowe? Jeśli tak to są opinie, że kurczy się dość znacznie, więc lepiej ją suszyć w tradycyjny sposób. Tetra akurat jest takim rodzajem pieluchy, który schnie bardzo szybko 😉

Kasia

Tak, tetrowe. Słownik mi zrobił psikusa 🙂 Dziękuję za informacje!

Katarzyna Pilarczyk

Świetny artykuł, bardzo dobrze napisany. Będę używać pieluch wielorazowych po raz trzeci, tzn. Przy trzecim dziecku i musiałam sobie odświeżyć zasady prania bo wiadomo jako to w ciąży jest z myśleniem;) A tu proszę taki wspaniały artykuł, jak zaczynałam z córkę te 5 lat temu musiałam się naszukać i wszystko było zawile.opisane – naprawdę doceniam!:):)

Katarzyna Gadzina

Mam dwa pytania.
1) Gdzieś słyszałam że nowe pieluszki warto wymoczyć przed praniem w płynie do mycia naczyń, żeby wypłukać ewentualne tłuszcze pochłonięte przez pieluszkę w czasie produkcji. Czy to prawda?
2) Czy pieluchy tetrowe też standardowo pierzemy z innymi wkładami i otulaczami w temperaturze 40 stopni+ Nappy Fresh / 60 stopni, a tylko teraz na jakiś czas w temperaturze 95 stopni?

Katarzyna Gadzina