Pranie pieluch wielorazowych – złote zasady

Chmurka Biała > Pieluchy wielorazowe blog > Pieluchy wielorazowe odpowiedzi na pytania > Pranie pieluch wielorazowych – złote zasady
klamerki-do-prania

Dziś chcę Wam przedstawić w przystępny sposób temat jak prać pieluchy wielorazowe, aby korzystanie z nich było higieniczne i mogły długo służyć przy pierwszym dziecku i kolejnych pociechach.

Jeśli:

  • zastanawiacie się czy pranie pieluch jest trudne;
  • jeśli chcecie wiedzieć jaki proszek i ile go dać do prania;
  • nie wiecie czy pieluszki można suszyć w suszarce bębnowej

to czytajcie dalej. Postaram się Wam opisać ten proces, obalić kilka mitów z tym związanych i przedstawić aktualne wytyczne związane z tym tematem.

A poniżej forma video, gdyby dla kogoś taka forma była bardziej odpowiednia 😉

Spis treści:

  1. temperatura prania pieluch oraz informacje wstępne
  2. proszek do prania/detergenty używane do pieluch wielorazowych
  3. suszenie pieluch
  4. ubranka z pieluchami – pranie
  5. pranie pieluch tetrowych
  6. pranie ręczne
  7. pranie pieluszek przed pierwszym użyciem

Pranie pieluch wielorazowych informacje wstępne

Co 1-2 dni, maksymalnie co 3, powinno odbywać się pranie pieluszek wielorazowych, aby nie namnażać bakterii w pojemniku z zabrudzonymi pieluszkami. Każdy wkład, pieluszka kieszonka, pielucha AIO, pieluszka formowanka i gatki PUL po zmoczeniu ląduje w koszu na pranie. Pielucha otulacz – jeśli gumki nie zawilgotniały, może być użyta ponownie, a do prania idzie sam wkład. Zmoczonych pieluch nie trzeba ręcznie płukać. Jeśli w pieluszce znajduje się kupka mleczna również nie trzeba jej spłukiwać, gdyż rozpuszcza się ona w wodzie. No chyba, że ktoś ma taką chęć, podobnie jak ja :). Kupkę stałą należy wrzucić do toalety, a wkład można przepłukać.

Aby mieć pewność, że pieluszki są czyste i nie zagrażają potencjalnymi bakteriami należy wybrać jeden z poniższych wariantów prania:

  • 60°C z użyciem proszku odpowiednim do prania pieluch wielorazowych, ale niezawierającego w składzie TAED – w tym przypadku obowiązkowo musimy dodać odkażacz (np. Nappy Fresh)
  • 60°C z użyciem proszku zawierającego w składzie TAED – wówczas nie jest konieczne dodawanie odkażacza.

Niektórzy dopuszczają jeszcze pranie w 40°C (z dodatkiem odkażacza lub bez – w zależności od tego czy proszek zawiera TAED) – ten sposób prania jest jednak najmniej zalecanym, a wręcz część środowiska wielopieluchowego uważa takie pranie za niewystarczające.

O tym jak dowiedzieć się czy wybrany przez Ciebie proszek ma w składzie TEAD dowiesz się nieco niżej.

W praktyce to wygląda tak, że wrzucamy pieluchy do pralki i nastawiamy pranie/płukanie wstępne z wirowaniem, aby pozbyć się nieczystości. Następnie włączamy długi cykl prania – najczęściej jest to bawełna, na wspomniane 40°C lub 60°C. Jeśli przy ostatnim płukaniu nadal jest dużo piany, warto włączyć jeszcze jedno płukanie – pieluszki powinny być dobrze wypłukane z proszku, aby nie tworzyły się złogi. W przeciwnym razie grozi nam utrata chłonności wkładów. A na tym nam zależy przy pieluchach wielorazowych, żeby ich chłonność była jak największa.

Jaki proszek do prania pieluch wielorazowych wybrać?

Podstawową zasadą  jest to, aby był to proszek do białego o niskiej zawartości mydła (<5%). Ta zasada dotyczy wkładów syntetycznych (z mikrofibry, polaru itd.), gdyż ciężko jest je wypłukać z tych wkładów i mogą tworzyć się złogi. Proszek powinien zawierać 15-30% związków powierzchniowo czynnych oraz 5-15% środków wybielających na bazie tlenu (lub więcej, ale wówczas należy się liczyć z szybszym spieraniem impregnatu, jeżeli dana pieluszka taki posiada). Nie wolno dodawać do prania wybielaczy optycznych. Konkretnie: można używać proszków ekologicznych (Bio-D, Mio), proszków hipoalergicznych (Domol Sensitive, Biały Jeleń hipoalergiczny), detergentów dla dzieci (proszek do prania Bobini).

Lista proszków posiadających w składzie TAED

Nieco wcześniej była mowa o tym, że od zawartości TAED w składzie proszku zależy to, czy dodawanie odkażacza jest konieczne czy nie. Problem jednak w tym, że składnik ten nie musi być przez producentów wyszczególniany w składzie umieszczonym na opakowaniu. Poniższy spis został opracowany na podstawie arkuszy danych składników zgodnie z rozporządzeniem (WE)nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31.marca 2004 (załącznik VIIC). Są to proszki posiadające TAED w składzie, a więc takie, w przypadku których NIE MUSISZ dodawać odkażacza:

  • Amway
  • Ariel
  • Ariel Mountain Spring
  • Ariel profesional
  • Balja proszek do prania pieluch wielorazowych
  • Biały Jeleń BIEL
  • Bobini universal
  • Bryza Proszek do białego
  • Bryza EXPERT biała proszek do prania
  • Bryza EXPERT proszek do prania tkanin białych
  • Bryza Vanish. 2w1. Proszek do prania tkanin białych i odplamiacz
  • Bryza Turbo. Proszek do prania tkanin białych
  • Dalli Sensitive
  • Domol. Proszek do prania tkanin białych
  • Domol Ultrasensitive
  • Eco Mimi
  • Fairy Non Bio
  • Frosh cytrynowy
  • Gron Balance proszek do prania tkanin białych i kolorowych
  • MioCare
  • Mr ZIGGI White
  • Persil Universal (REGUAR, Deep Cleen)
  • Persil Sensitive
  • Rex. Proszek do prania Amazońska Świeżość
  • Surf White orchid&jasmine
  • Triumf do prania tkanin białych
  • Vizir
  • Vizir do białego Alpin Fresh
  • Vizir do białego Sensitive
  • Vizir Profesional Alpine Fresh

Źródło: https://diaperrental.pl/, stan na 30.07.2021 r., może ulegać aktualizacjom, ponieważ producenci czasem zmieniają skład proszków).

Nie wolno natomiast używać:

  • płynów zmiękczających i optycznych wybielaczy (bo oblepiają włókna wkładów i zmniejszają ich chłonność),
  • orzechów piorących (bo zawierają naturalne olejki, które zatłuszczają wkłady oraz nie są dostatecznie mocne, by doprać tego typu zabrudzenia),
  • mydła,
  • proszków do koloru (ewentualnie w awaryjnych sytuacjach jest to dopuszczalne, jednak na dłuższą metę nie będzie to miało dobrego wpływu na nasze pieluchy).

Nie jest zalecane również tworzenie własnych proszków do prania. Nie są one dostatecznie mocne, by skutecznie dopierać tak brudne pranie, jakim są pieluchy wielorazowe.

My osobiście przez wiele miesięcy używaliśmy Domol Sensitive z Rossmana, a uprane w nim pieluchy służyły bez zarzutu. W pewnym momencie odkryliśmy Biały Jeleń hipoalergiczny, który nadaje delikatny zapach. Pieluszki działają równie dobrze, a proszek jest w większym opakowaniu, więc nam się to bardziej opłaca.

A oto wyniki ankiety przeprowadzonej na jednej z wielopieluchowych grup:

Rodzaj proszku Ilość osób
Domol93
Bobini47
Biały Jeleń27
Mr. Ziggi17
Bio-D17
Dzidziuś12
Formil11
Jelp Fresh Classic 9
Frosh cytrynowy8

Tabela 1. Popularność proszków do prania na podstawie ankiety w jednej z grup pieluszkowych – Pieluchy Wielorazowe oraz NHN.

Istniało kiedyś takie wskazanie, aby pieluchy prać w mniejszej ilości/w połowie zalecanej przez producenta miarki. Obecnie tak nie robimy! Należy używać ilości detergentu zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, dopasowując dawkę do twardości wody, a pieluchy traktujemy jako silnie zabrudzone.

Proszek-do-prania-pieluch-wielorazowych

Pieluchy wielorazowe jak suszyć?

Wyprane pieluszki muszą wyschnąć. Wkłady idealnie jest suszyć na słońcu, bo ono wywabia plamy, jeśli są, ale w Polsce sezon jesienno-zimowy ogranicza dość mocno taką możliwość. Suszymy więc na suszarce, chwytając je klamerkami – szybciej schną. A powieszone bokiem otulacze/kieszonki nie nadwrężają gumek.

Suszarka bębnowa? Ogólnie rzecz biorąc – tak – dla wkładów i formowanek oraz niektórych AIO (zależnie od zaleceń producenta). Nie dość, że mamy szybko wysuszone, gotowe do użycia, to jeszcze puszyste i miękkie. Bezpośrednio na kaloryferze możesz suszyć wkłady. Nie wolno kłaść materiału PUL bezpośrednio na kaloryferze, kaloryfer nie działa również dobrze na gumki.

Jak-suszyć-pieluchy-wielorazowe

Pranie pieluch wielorazowych z ubrankami? Ale jak to?!

Tak, oczywiście, że można. Nawet warto, aby dopełnić wsad pralki, jeśli mamy stosik pieluch na jeden dzień i codziennie pierzemy.

Zgodnie z zasadami prania – brudne i mokre pieluszki najpierw płuczemy i wirujemy. Następnie można dorzucić ubranka (bodziaki, śliniaki, rajstopki, ręczniki – wszystko co się ubrudziło przy dziecku) i włączyć pranie zasadnicze.

Pieluchy tetrowe jak prać?

pieluchy-tetrowe-ułożone-w-stosie

Bawełniane pieluchy tetrowe jako jedyne na rynku można prać w temperaturze do 95°C. Przy dzisiejszych proszkach dostępnych na rynku nie jest to wymagane, aczkolwiek czasem można to wykorzystać. Do czego wrócę za chwilę.

Lepiej nie próbować tego typu temperatur w przypadku splotu birdseye (potocznie nazywanym diamentowym). Producent podaje, że przy temperaturze wyższej niż 60°C materiał nadmiernie się kurczy.

Tymczasem pranie pieluch tetrowych przed pierwszym użyciem jest potrzebne, aby zaczęły one chłonąć i jak to nazywają „aby je złamać”.

Kiedyś pranie pieluszek tetrowych to było gotowanie w wielkim garnku z wrzątkiem, pilnowanie i mieszanie, a następnie góra prasowania. Dziś to wygląda inaczej, pieluszki tetrowe pierze się w pralce wraz z innymi pieluchami, są super, bo szybko schną i nie prasujemy ich bo wtedy mniej chłoną. Proste, prawda?

Pieluszki wielorazowe – pranie ręczne

Raczej rzadko spotykane, bo mamy pralki w domach. W każdym razie jeśli zdarzy się pranie ręczne twoich pieluszek wielorazowych najważniejsze będzie wielokrotne płukanie, aby dobrze pozbyć się detergentu. Płukać tak długo, aż nie będzie detergentu.

Najlepszym wyborem pieluszek do prania ręcznego będzie tetra bawełniana. Wypłukanie detergentu z bawełny o gramaturze 140 g/m2 nie będzie zbyt trudne, a po powrocie do domu można skorzystać z właściwości tetry o której pisałam wyżej. Czyli puścić pranie na 95°C i mieć pewność, że wszystkie bakterie zginą pod wpływem tej temperatury.

Więcej informacji o praniu pieluch na wyjeździe znajdziesz w tym artykule: Pieluchy wielorazowe na wyjazdach.

czyste-pieluchy-wielorazowych-ułożone-w-stosie

Pranie pieluch przed pierwszym użyciem

Pieluchy wielorazowe w zależności od tego czy są z materiałów naturalnych czy syntetycznych wymagają różnego przygotowania przed pierwszym użyciem. W przypadku materiałów syntetycznych np. mikrofibra wystarczy raz wyprać, taka sama ilość wystarczy w przypadku otulaczy i kieszonek PUL. Jeśli chodzi natomiast o pranie pieluch z materiałów pochodzenia naturalnego np. bambus, len, bawełna one wymagają większej ilości prań. Po około 6-7 cyklach pieluchy nabiorą pełnej chłonności. Można też używać pieluch już wcześniej, jednak wtedy wymagają one częstszego zaglądania do środka, lepiej wtedy też zakładać takie pieluszki w domowych warunkach.

Mam nadzieję, że udało mi się odczarować temat prania pieluch jako temat trudny i często powstrzymujący przed spróbowaniem. A już składanie i układanie w stosik czystych pieluszek wielorazowych to naprawdę przyjemność. Na razie nie poruszam tu kwestii prania wełny – zrobimy osobny wpis o tym. W każdym razie na pewno nie wrzucajcie brudnego wełniaka do pralki z resztą pieluch bo … zmniejszycie sobie jego rozmiar 🙂 I może się okazać, że będzie to świetna pielucha dla ukochanego misia czy też lali Waszej Pociechy 😉

Wiesz już jak prać pieluszki wielorazowe. To jednak nie jedyne ważne informacje, które są potrzebne po to, by z sukcesem pieluchować wielorazowo. Jeżeli chcesz otrzymać kompleksowy pakiet wszystkich informacji, których potrzebujesz to zapisz się na kurs online, dzięki któremu wszystko stanie się jasne 🙂

Przeczytaj także:

https://chmurkabiala.pl/wpis/pieluchy-wielorazowe-a-koszty-ich-uzywania – wpis o tym jakie zdanie na temat kosztów pieluch wielorazowych ma Gosia Liana – nasza dobra znajoma

https://chmurkabiala.pl/wpis/pieluchy-wielorazowe-koszt – wpis o tym, jak się mają finanse do pieluch wielorazowych

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
61 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Malwina

Jestem w oczekiwaniu na maleństwo, dopiero się wdrążam :). Czy taka sztywna tetra i wkłady nie podrażniają skóry niemowlęcia? Czy jest jakiś sposób na zmiękczenie poza suszarką bębnową? Z góry dziękuję.

Damian Malorny

Super! Warto zacząć się tym tematem interesować już wcześniej, bo temat jest bardzo obszerny 🙂 Sztywna tetra może czasem podrażniać skórę dziecka, ale jest możliwość zmiękczenia wkładów np. dodając płyn Ecozone, który jako jedyny jest zalecany przy praniu pieluch wielorazowych. Oprócz tego są sposoby, np. poprzez „tarmoszenie” wkładów o kant stołu itd.

Dominika

Kurczę ja piorę pieluchy z ubrankami ale wrzucam wszystko razem odrazu, nie dopiero po wstępnym płukaniu. Ale zawsze płuczę pieluszki z kupki silnym strumieniem prysznica.

Damian Malorny

Z tym płukaniem chodzi o to, żeby ubranka i inne rzeczy a także same pieluchy żeby nie prały się w tej najbardziej brudnej wodzie, żeby te największe zabrudzenia usunąć przed zasadniczym praniem. Spłukanie kupki prysznicem to jedno, a wypłukanie wkładów z moczu to druga kwestia 😉 warto zacząć pranie od wstępnego płukania z wirowaniem.

Karolina Ro

Ja też jeszcze czekam na malucha i rozważam używanie pieluch wielorazowych, ale wiadomo – mnóstwo pytań. 1) Czy czas prania jest też ważny? Czy musi być to taki pełen cykl prania, czy wystarczy taki krótki typu 30min? Co w przypadku pieluch noworodkowych, gdzie – jak czytałam u Was na blogu – dzidziuś jeszcze mało sika, ale trzeba mu często zmieniać pieluszki? Czy wtedy krótki tryb prania jest ok, czy i tak lepiej prać w trybie dłuższym? 2) Czy na początek wystarczy jedna formowanka na noc, przy założeniu, że pranie wstawiamy rano? Czy zdąży wyschnąć? Nigdy w życiu nie miałam w… Czytaj więcej »

Damian Malorny

Dziękuję za tak długi komentarz 🙂 1) Czas prania jest ważny, żeby to był ten długi program, bo najczęściej długi program zawiera też w sobie wystarczającą ilość płukań i wirowań. Jeśli chodzi o krótki cykl to on będzie idealny do prania wstępnego, my też korzystamy właśnie z 30 minutowego prania jako pranie wstępne. Praniu pieluch u noworodka różni się tylko tym, że kupki mleczne są rozpuszczalne w wodzie, więc nie trzeba ich płukać przed włożeniem do pralki 🙂 poza tym długość cyklu jest niezmienna. 2) Hm jeśli puścimy pranie od razu rano, to przy dobrej pogodzie powinna wyschnąć. Aczkolwiek to… Czytaj więcej »

Estera

witam, dziękuję za super artykuł, jednak mam jeszcze kilka pytań:
– używam do ubranek dziecięcych płynu ekologicznego do prania swonco
– czy do prania pieluszek, wkładów i formowanek się nada czy lepiej użyć czegoś innego?
– czy warto zainwestować w płyn zmiękczający do pieluszek, jeśli tak to jak często go stosować?
– czy formowanki puppi można prać razem z pieluszkami i wkładami?
– rozumiem że jesli będę prała pieluchy w 60st to nie ma potrzeby używania nappyfresh?
– gdzieś wyczytałam również że można do prania dodać kilka kropel olejku eterycznego
– co o tym sądzicie?

Damian Malorny

Dzień dobry 😉 Jeśli chodzi o płyn swocno to zwiera on dużo mydła, wiec do sztucznych wkładów (mikrofibra) się nie nadaje. No i płyny nie mają tych środków wybielających na bazie tlenu, więc jeśli używać tego płynu, to wymiennie z proszkiem. Płyn zmiękczający np. Ecozone trochę polepsza pranie przy twardej wodzie, więc warto spróbować tego sposobu. Jeśli chodzi o częstotliwość to ja bym go stosował maksymalnie co drugie pranie. Tak, formowanki Puppi można prać z pieluszkami i wkładami. Przy praniu w 60* nie ma potrzeby używać Nappy Fresh. Olejek eteryczny zatyka wkłady, więc dodawanie go do prania sprawia, że mamy… Czytaj więcej »

Basia

Dziękuję że zechciało się Wam przelać to wszystko na „papier” tak by wielomatkom było łatwiej 🙂

Natalia

Ja też się bałam, że to jest mega trudne. Tymczasem okazało się, że najbardziej trudne dla mnie jest to, że mój synek namiętnie robi przewroty na brzuszek 🙂 Używam tetry plus wełny miesiąc i jak ostatnio mi jej zabrakło, nie wiedziałam jak założyć zwykłego pampersa 🙂 🙂

Damian Malorny

Tak, początkowo chyba każdy ma takie obawy 🙂 Pamiętam nasze początki i to jak trudno było zacząć, teraz to jest dla nas czymś naturalnym 😉

Magdalena Szczurek

Witam!
Mam pytanie czy jeśli moje otulacze i pieluszki z kieszonką PUL mają kolorowe nadruki to nie zaszkodzi im pranie w proszku do białego?
Pozdrawiam serdecznie.

Damian Malorny

Dzień dobry! Nie, nawet kolorowy PUL możemy prać w proszku do białego 🙂

Marta Miazek

Dzień dobry!
Chciałam się jeszcze upewnić a propos wkładów – naprawdę można je suszyć w suszarce bębnowej, nawet jeżeli oznaczenia na metce mówią inaczej? Bardzo ułatwiłoby mi to życie, więc mam nadzieję, że tak 🙂

Damian Malorny

Dzień dobry! Jeżeli na metce i w opisie przedmiotu jest wyraźnie napisane, że nie można suszyć w suszarce bębnowej to należy się tego trzymać. Natomiast część wkładów jak najbardziej można suszyć w suszarce bębnowej na delikatnych programach, np. Katal, Puppi, Kokosi. Proszę powiedzieć o jaki wkład Pani pyta, wtedy łatwiej będzie się do tego odnieść 🙂

Kasia

Ale się cieszę, że znalazłam wszystkie informacje w jednym miejscu 🙂 pytanie – co z pieluchami terenowymi i suszeniem ich w suszarce bębnowej? Na metce pieluszki nie ma „zakazu” suszenia.

Damian Malorny

Ekstra! Cieszę się, że artykuł był pomocny 😉 Rozumiem, że chodzi o pieluchy tetrowe? Jeśli tak to są opinie, że kurczy się dość znacznie, więc lepiej ją suszyć w tradycyjny sposób. Tetra akurat jest takim rodzajem pieluchy, który schnie bardzo szybko 😉

Kasia

Tak, tetrowe. Słownik mi zrobił psikusa 🙂 Dziękuję za informacje!

Katarzyna Pilarczyk

Świetny artykuł, bardzo dobrze napisany. Będę używać pieluch wielorazowych po raz trzeci, tzn. Przy trzecim dziecku i musiałam sobie odświeżyć zasady prania bo wiadomo jako to w ciąży jest z myśleniem;) A tu proszę taki wspaniały artykuł, jak zaczynałam z córkę te 5 lat temu musiałam się naszukać i wszystko było zawile.opisane – naprawdę doceniam!:):)

Katarzyna Gadzina

Mam dwa pytania.
1) Gdzieś słyszałam że nowe pieluszki warto wymoczyć przed praniem w płynie do mycia naczyń, żeby wypłukać ewentualne tłuszcze pochłonięte przez pieluszkę w czasie produkcji. Czy to prawda?
2) Czy pieluchy tetrowe też standardowo pierzemy z innymi wkładami i otulaczami w temperaturze 40 stopni+ Nappy Fresh / 60 stopni, a tylko teraz na jakiś czas w temperaturze 95 stopni?

Katarzyna Gadzina

Jaka jest właściwa wysokość obrotów przy wirowaniu dla otulaczy PUL, pieluszek AIO, wkładów i pieluchy tetrowej?

Damian Malorny

1) Można wymoczyć w płynie do mycia naczyń, to przyspiesza proces nabierania chłonności. Ja osobiście wolę jednak standardowe podejście i pranie kilkukrotne w cyklu.

2) Pieluchy tetrowe pierzemy z innymi pieluchami. Przy normalnym używaniu pieluch nie ma potrzeby prać ich na 90*.

3) Zalecana wysokość obrotów to do 1000. My wirujemy na 800, bo tyle ma nasza pralka maksymalnie i osobiście uważam, że to jest optymalna wartość, szczególnie jeśli chodzi o gumki w pieluchach.

Anonim

Dziękuję za kompletną informację. Proszę tylko: zadbajcie o nasz piękny język. Pieluszkę zakładamy nie ubieramy, chyba że ktoś faktycznie chce w coś ubrać pieluszkę np. w sukienkę

Agata

…..

Roksana T.

Dzień dobry! Przygotowuję się do pieluchowania mojego pierwszego dziecka i trochę się zmartwiłam praniem, konkretnie proszkiem Bio D. Wyprałam już dwa razy pieluszki w tym proszku, w temp. 60* z dodatkiem odkażacza (przy pierwszym praniu) i za każdym razem po praniu w szufladce na proszek zostawał zbrylony proszek – tak jakby nie rozpuściła się jego cała wsypana ilość. Trochę mnie to martwi, bo wszyscy zachwalają ten proszek, który tani nie jest, a nie rozpuszcza się. Nie wiem co mogę źle robić. Mam twardą wodę i zgodnie z zaleceniami wsypywałam 80g/ml proszku czyli jakieś 5 stołowych łyżek (wg instrukcji na opakowaniu).… Czytaj więcej »

Damian Malorny

Dzień dobry!

Pani Roksano dziękuję za komentarz.
Jeśli pieluchy nie były jeszcze używane, to nie trzeba ich prać w proszku. Wystarczy krótki program w pralce, ważne żeby był zachowany pełny cykl prania – czyli pranie, suszenie, pranie. Jeśli chodzi o zbrylanie to proszę powiedzieć czy wsypując do przegródki na proszek czy ten proszek jest wtedy jakoś zbrylony? Na jaki program ustawia Pani pralkę? Ile on trwa?

Roksana T.

Panie Damianie, dziękuję za odpowiedź. Proszek w momencie wsypywania do przegródki jest sypki, nie ma w nim żadnych bryłek. Ustawiłam na program do bawełny, który trwa 1:38 min u mnie i prałam w 60*, bez płukania wstępnego. Jeszcze jedno pytanie, o ten cykl prania, wcześniej myślałam, że chodzi po prostu o długi program prania a nie czynności następujące po sobie. To jak to w końcu rozumieć? 🙂

Asia K.

Można proszek przed praniem np. rozpuścić w odrobinie ciepłej wody i wlać do pralki? By uniknąć złogów bądź nie rozpuszczonego proszku w szufladce? Czy chodzi o to by proszek stopniowo podczas prania się rozpuszczal? I słyszałam że niektórzy używają octu zamiast płynu zmiekczającego, tylko jak to tyczy się pieluch wiel. i czy taki ocet nie odkaził by od razu takich pieluszek?

Damian Malorny

Tak jak podpowiada p. Asia, czyli można rozpuścić proszek. Jeśli chodzi o ocet to nie polecam stosować go do każdego prania. Ewentualnie od czasu do czasu. Ocet nie zastąpi proszku do prania.

Asia K.

Dziękuję za szybką odpowiedź 🙂 a mogę prosić o analizę składu proszku „colvin 2 septon” piszą że można stosować od 1 Msc życia dziecka. Tylko czy jest sens go kupować skoro większość bakterii i tak zginie w 60stopniach a proszku zalecają używać w 65 stopniach

Damian Malorny

Z mojego doświadczenia wynika, że ten proszek nie nada się do pieluch. Rozjaśniacze optyczne najmniej mi pasują w składzie tego proszku.

Anonim

Prac pieluszki tetrowe w temp 60 st to jakas porazka. Beda mialy piekny bialy kolor po kilku praniach. Tylko gotowanie 90 st i po dwojce dzieci u mnie wygladaja jak nowe

Damian Malorny

Temperatura 60* jest wystarczająca. Nie zaleca się prania cały czas w 90* pieluch tetrowych, bo za bardzo mogą się skurczyć. My pierzemy tetrę w 60* i nawet po jednym praniu nie ma plam.

Karolina

Witam, troszeczkę odświeżam wątek. Niedługo rozpoczynam swoje wielopieluchowanie 🙂
Mam pytania:
1. odnośnie płynu zmiękczającego ecozone. Jest kilka rodzajów czy obojetne jest który wybrać? Są do ręczników, do ubrań, do ubrań delikatnych i wszystkie mają nutę zapachową… A pieluszka ma mieć zapach neutralny…
2. czy do plam na wkładach można używać odplamiacza lovela? Sprawdza mi się na ubraniach wszystkich domowników, przy praniu w niskich temperaturach.
3. czy pieluszki trzeba prać w worku?

z góry dziękuję za odpowiedź i świetny artykuł

Damian Malorny

Dzień dobry 😉

1. Do ręczników będzie najlepszym wyborem.
2. Jeśli chodzi o odplamiacze to szukałbym jednak jakiegoś ekologicznego.
3. Nie trzeba prać w worku, trochę nie rozumiem tego pytania, tzn. brudne pieluchy możemy przechowywać w dużym worku PUL/TPU. Później wrzucamy brudne pieluchy do pralki, ale niektórzy wrzucają pełny worek i w trakcie prania brudne pieluchy wypadają z worka.

Karolina

Pytam o worek bo zawsze jak oglądam filmy z praniem to są wkładane w worku i nie wiedziałam czy to chodzi o ochronę napek, gumek etc. dlatego pytam 🙂

Damian Malorny

Myślę, że chodzi tutaj o ochronę gumek. My jednak nie pierzemy w worku pieluch.

Spotkałem się z tym, że do suszarki niektóre mamy wrzucają pieluchy w worku, żeby nie uszkodzić PULu 😉

Zosia

Czy tetrę i wkłady bambusowo-konopne można prać na 1200 obr? Czy nowa tetra też potrzebuje kilku prań, żeby nabrać chłonności?

Damian Malorny

My mamy pralkę na maksymalnie 800 obr. to jest wg mnie taka optymalna wartość. Większość producentów zaleca pranie do 1000 obr. Pranie powyżej tej wartości jest już na własną odpowiedzialność.
Nowa tetra jak każdy naturalny wkład do uzyskania pełnej chłonności wymaga kilku prań. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby takiej tetry używać po jednym praniu. Po prostu z czasem nabierze ona pełnej chłonności.

Zosia

Dziękuję!

Ania

czy można używać proszku do prania do AIO dalli sensitive ?

Iza Trojak

Tak, ten proszek nadaje się do prania pieluch wielorazowych, choć ze względu na skład zaleca się dodawanie do niego odkażacza (np. Nappy Fresh).

Magda

Czy można prać pieluszki w mleczku Lovela do bieli lub kapsułkach Lovela do bieli i koloru?

Iza Trojak

Nie, prać należy wyłącznie w proszku do bieli. Płyny oraz kapsułki nie posiadają środków wybielających na bazie tlenu, które są niezbędne do odpowiedniego doprania tak brudnego prania, jakim są pieluchy.

Dorota

Czy wkłady można prać w mleczku do prania Lovela dla dzieci do białego? Czy musi być to proszek? Jeśli proszek, to czy dla dzieci czy normalny zwykły np. Vizir

Iza Trojak

Nie, do prania nadają się tylko i wyłącznie proszki. Proszek niekoniecznie musi być „dzieciecy”, może być to np. Vizir.

Sabina

A ja mam takie pytanko. Trzecie dziecko na wielo od prawie 2 lat. Polecana była kiedyś również Lovela do białego do prania pieluszek więc prałam na 60 stopni bez odkazacza. Kilka dni temu dowiedziałam się, że są jakieś nowe badania, że niby nie zawiera TAED i trzeba używać do niej odkazacza. Jestem w szoku. Jak to teraz jest?

Iza Trojak

Sabina, przepraszam za późną odpowiedź, jakoś umknął mi Twój komentarz. Niestety Lovela jakiś czas temu zmieniła skład i nowsza wersja nie ma już związków wybielających na bazie tlenu, więc nie nadaje się do wielo 🙁

Aleksandra

Bardzo dziękuję za świetny artykuł – rozwiał kilka moich wątpliwości. Chyba zdecyduję się na takie pieluchy 🙂

Iza Trojak

Dziękujemy za miłe słowa, cieszę się, że artykuł był dla Ciebie pomocny 🙂 Udanego wielopieluchowania!

Weronika

1/ Zawsze słyszałam, że głównym powodem, dla którego ubranka i pieluszki dla niemowląt pierze się w specjalnych proszkach jest to, że detergenty te powinny być pozbawione enzymów i intensywnych substancji zapachowych. Tymczasem tutaj polecany jest Domol czy Biały Jeleń – oba zawierają enzymy… O Domolu na stronie Rossmann’a: „Zawiera silnie działającą mieszankę enzymów, które umożliwiają dogłębne oczyszczanie”. Proszę się do tego odnieść, bo jestem już wygłupiona tymi informacjami… 2/ Moje dwutygodniowe doświadczenie z prania pieluch tetrowych w proszku do białego Dzidziuś jest takie, że plamy po kupkach mlecznych absolutnie nie schodzą wg podanego tutaj przepisu prania (pranie co 2 dni,… Czytaj więcej »

Iza Trojak

Weroniko: 1/ Nie zawsze proszki dla dzieci mają lepszy skład niż proszki dla dorosłych. Tak samo nie zawsze kosmetyki dla dzieci mają lepszy skład niż kosmetyki dla dorosłych. Tak powinno oczywiście być, ale nie jest… Zdecydowana większość dzieci nie ma żadnych problemów skórnych przy praniu w „dorosłych” proszkach. Należy wybrać taki detergent, który nie będzie powodował uczuleń u naszego dziecka. Jest to więc kwestia indywidualna. Natomiast z całą pewnością nie ma ogólnej reguły, która mówiłaby, że należy wybierać wyłącznie proszki przeznaczone dla dzieci. 2/ Zgodnie z informacjami w powyższym wpisie Didziuś nie znajduje się na liście detergentów zawierających aktywator TAED,… Czytaj więcej »

Weronika

Dziękuję za odpowiedź. Przyznam, że wcześniej źle rozumiałam rolę odkażacza. Wydawało mi się, że należy go używać, jeśli pierze się w temperaturze niższej niż 60st, gdyż niższa temperatura nie wybija bakterii, dlatego trzeba dodatkowo odkazić pieluchy. A ja prałam w 60st, więc wydawał mi się zbędny. Nie wiedziałam, że pełni on także rolę odplamiacza. Faktycznie proszek Dzidziuś + Nappy Fresh daje radę i Biały Jeleń hipoalergiczny również!

Anna

Cześć, moja przygoda z wielo pieluchowaniem zbliża się wielkimi krokami. Powoli staram się robić zakupy, żeby wcześniej uprać nową tetrę, aby nabrała chłonności. I tutaj mam dylemat, bo wiem, że brudne pieluchy powinnam prać w proszku dedykowanym do pieluch wielo. A wcześniejsze pranie tetry, żeby nabrała chłonności podobno mogę prać nawet w proszku, który używam dla siebie – czy potwierdzasz to co wyczytalam w internetach? Tak się składa, że używam domowej proszku domowej (sklad: boraks, soda kalcynowana, nadwęglan sodu, płatki mydlane). Czy wg Ciebie domowy proszek się nadaje czy tylko popsuje chłonność tetry? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Iza Trojak

Lepiej zakupić już proszek, i tak Ci się niedługo przyda 🙂 Płatki mydlane nie są wskazane w przypadku prania pieluch.

Ziggi

Pranie pieluch jednorazowych powinno odbywać się w pralce z hipoalergicznym proszkiem, który będzie delikatny dla skóry dzieci. Podrażnienia mogą być wynikiem silnego detergentu. Pozdrawiam!

Iza Trojak

Doświadczenie wielu mam pokazuje, że nie dla każdego dziecka hipoalergiczny proszek jest konieczny. Ale to oczywiście bardzo indywidualna sprawa.

Kasia

Witam, jeśli mowa o oszczędności to powinniśmy do analizy dodać jeszcze zużywaną wodę i galopujące ceny prądu, który trzeba zużyć na pranie i suszenie pieluch wielorazowych. Refleksja mnie taka naszła, bo to był argument mojego męża kontra moje wszystkie zalety związane z wielorazowoscią pieluszek. Nie liczyłam tego ale może to będzie powód do aktualizacji wpisu.

Ela

Dziękuję za ten artykuł i w ogóle za całą Waszą stronę, te treści „ratują tyłek” 😀 Wkrótce zaczynam pierwszą przygodę z wielopieluchowaniem. Czy pieluchy można prać też w żelu do prania, czy to musi być sypki proszek? Np. Biały Jeleń Biel występuje jako proszek i jako żel. Od 15 lat nie używam proszków, tylko żele/płyny do prania i wizja powrotu do zbrylającego się w dozownikach pralki proszku jest dla mnie największym wyzwaniem w temacie wielopielo 😀

Kinga

Jestem przed rozpoczęciem przygody z pieluchami, ale już się przygotowuję i wyprałam w 60* bambusowe wkłady w jedynym proszku, jaki mam w domu, czyli ręcznie robionym (boraks, nadwęglan sodu, szare mydło, soda kalcynowana), obroty na 800 i niestety totalnie zniszczyło mi to wkłady.. niektóre są już do wyrzucenia. Włókna bambusowe „odpadły” od materiału pieluszki, w niektórych środek się zbrylował i są puste miejsca oraz twarde – zbrylowane kawałki wkładu. Nie wiem, czy to kwestia proszku, pralki czy temperatury..

Ela

W artykule jest mowa o tym ze nie nalezy uzywac wlasnych handmade proszkow… Widocznie cos z jego skladu zadzialalo tak agresywnie.

61
0
Would love your thoughts, please comment.x