Pieluchy wielorazowe – jakie wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

Chmurka Biała > Pieluchy wielorazowe blog > Pieluchy wielorazowe odpowiedzi na pytania > Pieluchy wielorazowe – jakie wybrać? Czym kierować się przy wyborze?
Pieluszki wielorazowe różnych marek

Obecny wybór na rynku pieluszek wielorazowych może naprawdę przyprawić o zawroty głowy. Różne systemy, rozmiary, kroje, wzory, kolory, rodzaje materiałów, a na dodatek tak wielu producentów do wyboru… W głowie osoby, która chce rozpocząć wielopieluchowanie rodzi się zwykle jedno pytanie, które zadaje bardziej doświadczonym w tym temacie mamom: „co z tego wszystkiego jest najlepszym wyborem?”. I tak bardzo chciałyby uzyskać prostą odpowiedź typu: kup „to” oraz „tamto”.

Kiedy mi zadawane jest tego typu pytanie zawsze tłumaczę, że to tak jakby zapytać „Gdzie najlepiej pojechać na wakacje?”. Czy da się na takie pytanie tak prosto odpowiedzieć? Niestety nie, bo… to zależy.

Zależy czy lubisz aktywny wypoczynek, czy wolisz poleżeć na plaży. Ma również znaczenie czy pragniesz ciszy i spokoju, czy może lubisz sobie poimprezować na urlopie. Istotną kwestią jest to, czy koszty wakacji mają dla Ciebie ogromne znaczenie, czy też możesz sobie pozwolić na to, by nieco zaszaleć. Ważne jest uwzględnienie czy interesuje Cię zwiedzanie zabytków, albo czy istotne dla Ciebie są np. atrakcje dla dzieci. To że ktoś uważa, że dane miejsce jest najlepszym wyborem na urlop nie oznacza, że u innej osoby ten wybór sprawdzi się równie dobrze. Po prostu nie da się odpowiedzieć w kilku słowach na tak postawione pytanie.

Aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru najlepiej jest zapoznać się nieco bliżej z różnymi możliwościami oraz ich wadami i zaletami. Następnie warto przepuścić te wszystkie informacje przez filtr swoich własnych preferencji i potrzeb. W tym artykule znajdziecie podpowiedź jak to zrobić w przypadku wyboru pieluszek wielorazowych 

Spis treści:

 1. Wybór odpowiedniego rozmiaru
 2. Wybór systemu/systemów pieluchowania
 3. Wybór rodzaju materiału
 4. Wybór marki
 5. Jak zwiększyć prawdopodobieństwo najlepszego wyboru?

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Dobór odpowiedniego rozmiaru pieluszki jest bardzo ważny. Nieodpowiedni rozmiar może skutecznie zniechęcić do wielopieluchowania powodując przecieki, a także sprawiać, że dziecko może nie mieć dostatecznej swobody ruchu. Każdy producent podaje przedziały wagowe, dla których dana pieluszka powinna być odpowiednia. Niestety jednak nie każdy robi to w sposób rzetelny. Jeżeli opis mówi, że dana pielucha jest przeznaczona na cały okres pieluchowania np. od 3 do 16 kg to niestety musisz wiedzieć, że na pewno nie jest to prawdą.

Najważniejsza zasada, którą należy zapamiętać jeśli chodzi o temat rozmiaru brzmi: nie można pieluchować noworodka rozmiarem One Size! Noworodka pieluchujemy rozmiarem Newborn (NB), ewentualnie rozmiarem S (jeżeli spodziewamy się dużego noworodka). Wyprawka w rozmiarze noworodkowym zazwyczaj wystarcza na pierwsze kilka miesięcy pieluchowania.

rozmiary pieluch

Rozmiar One Size (OS) zaczyna dobrze leżeć zwykle gdy dziecko osiąga wagę minimum 6-7 kg. Jest to rozmiar, który w przypadku większości dzieci wystarczy aż do odpieluchowania.

Oprócz wymienionych wyżej rozmiarów możesz spotkać się również z rozmiarami:

 • Mini One Size – może służyć jako rozmiar pośredni między rozmiarem NB i OS. Jest bardzo dobrym wyborem zwłaszcza w przypadku szczupłych dzieci (u których może nawet posłużyć do samego końca okresu pieluchowania);
 • M, L – są to rozmiary pośrednie. Są wybierane przez rodziców, którym zależy, aby pieluszka była idealnie dopasowana na każdym etapie okresu pieluchowania i wolą co jakiś czas wymienić rozmiar pieluszek w tym celu;
 • OS+/XL – dla większych dzieci, u których rozmiar OS może okazać się niewystarczający.

Jeżeli ta mnogość opcji Cię przeraża to pamiętaj, że możesz wybrać najprostszą drogę, czyli rozmiar NB, a potem rozmiar OS. Te dwa zestawy z dużą dozą prawdopodobieństwa bez większych problemów będą w stanie załatwić temat na cały okres pieluchowania 🙂

Wybór systemu/systemów pieluchowania

Zanim zaczniesz kompletować wyprawkę koniecznie zapoznaj się z informacjami o poszczególnych systemach pieluchowania oraz ich wadach i zaletach. Znajdziesz je pod tym linkiem: https://chmurkabiala.pl/wpis/rodzaje-pieluch-wielorazowych/. Zastanów się co najbardziej do Ciebie przemawia i tego kup najwięcej. Warto jednak postawić na różnorodność wyprawki.

systemy

Po pierwsze – nie zawsze jest tak, że nasze przeczucie co do preferowanej opcji faktycznie się sprawdzi. Może się zdarzyć że komuś wydaje się, że np. tetra będzie dla niego opcją idealną, a np. trafi się mu bardzo dużo siusiające dziecko, dla którego będzie ona niewystarczająca pod względem chłonności. Albo może okazać się, że origami z tetry jednak doprowadza kogoś do stanu, w którym ma ochotę ją wyrzucić przez okno 😉 Kompletując różnorodną wyprawkę dajesz sobie dużo większe szanse na sukces w wielopieluchowaniu.

Po drugie – w życiu codziennym są różne sytuacje i różne systemy mogą się w nich najlepiej sprawdzić. Jeżeli np. najbardziej przemawia do Ciebie system otulacz + wkład to warto i tak zaopatrzyć się oprócz tego w kilka kieszonek czy AIO. Takie pieluszki wygodniej będzie się zakładało np. na spacerach. Przydadzą się również wtedy, gdy Twoje dziecko zostanie pod opieką kogoś innego, kto nie ma wprawy w zakładaniu pieluszek wielorazowych.

Wybór rodzaju materiału

Pierwszy wybór, przed którym stajemy to pieluszki wełniane oraz pieluszki PUL. Każda z tych opcji ma swoje niewątpliwe zalety, ale też pewne minusy. Pieluszki wełniane są wykonane z naturalnego i lepiej oddychającego materiału (będą więc lepszą opcją dla dzieci z wrażliwą skórą). Tego typu pieluszki bardzo rzadko wymagają prania – pomiędzy użyciami tylko je wietrzymy, bo wełna jest antybakteryjna. Wełniane pieluszki dają również większą pewność braku przecieków. Wymagają jednak znajomości zasad pielęgnacji wełny . Nieodpowiednio potraktowane np. w praniu sfilcują się i mogą już nie nadawać się do użytku. Trzeba je również od czasu do czasu impregnować poprzez moczenie w roztworze lanolinowym. Pieluszki PUL natomiast są bardzo łatwe w pielęgnacji – po prostu wrzucasz je do prania z resztą pieluch. Ciężko je zepsuć 🙂

Co więc wybrać? To, co do Ciebie bardziej przemawia i… najlepiej to drugie na próbę też 😉 Często jest tak, że trzeba po prostu spróbować, by przekonać się co nam faktycznie bardziej odpowiada. Warto więc w swojej wyprawce przewidzieć choć jedną pieluszkę tego drugiego typu.

materiały - wełna vs PUL

Kolejny wybór przed jakim stajemy to rodzaj materiału, który znajdzie się bezpośrednio przy pupie naszego dziecka. To od niego zależy czy nasze dziecko będzie odczuwało suchość mimo mokrej pieluszki czy też będzie czuło wilgoć. Polar, mikropolar czy welur syntetyczny dadzą odczucie suchości. Natomiast materiały pochodzenia naturalnego typu bambus czy bawełna sprawią, że nasze dziecko będzie odczuwało wilgoć. Wybór należy do Ciebie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każde dziecko dobrze toleruje syntetyczne materiały (takie jak np. polar). Warto więc najpierw sprawdzić zanim kupimy większe ilości takich pieluszek.

Ważny jest również materiał, z którego wykonany jest wkład chłonny. Wkłady z mikrofibrą schną szybko, ale jest to niestety mało chłonna opcja. Ma ona szansę sprawdzić się tylko dla bardzo mało siusiających dzieci. W przypadku większości dzieci lepszym wyborem będą wkłady z bambusa czy bawełny, które są bardzo chłonne i dobrze rozprowadzają wilgoć.

Wybór marki

W sklepie Chmurka Biała znajdziesz produkty wielu producentów i są to marki specjalnie wyselekcjonowane – liderzy rynku pieluchowego. W ofercie Chmurki są tylko produkty znane i lubiane, z którymi prawdopodobieństwo sukcesu jest największe. Nawet gdyby się okazało, że jakiś produkt nie odpowiada Twoim potrzebom czy Twojemu gustowi to na pewno nie będziesz mieć większych problemów z ewentualną odsprzedażą na bazarkach pieluchowych. Dokonując wyboru spośród produktów w tym sklepie możesz więc albo zdać się na opinie innych, albo po prostu wybrać to, co spodoba Ci się najbardziej.

W tym przypadku również warto postawić na różnorodność. Dzięki temu będziesz mógł/mogła przekonać się czym różnią się kroje poszczególnych producentów, wyrobić sobie własną opinię. Ewentualnych kolejnych zakupów dokonasz wówczas wybierając już świadomie te opcje, które będą najlepiej dopasowane do potrzeb Twoich oraz Twojego dziecka.

Pieluszki wielorazowe różnych marek

Jak zwiększyć prawdopodobieństwo najlepszego wyboru?

Na koniec jeszcze kilka porad co zrobić, aby zmaksymalizować szansę na dobór idealnej wyprawki:

 • najlepsze rozwiązanie – skorzystaj z bezpłatnej (!) wypożyczalni pieluch. Na 10 dni otrzymasz spory zestaw pieluszek i przekonasz się które z rozwiązań najbardziej odpowiadają potrzebom Twojej rodziny. Szczegóły znajdziesz pod linkiem: https://chmurkabiala.pl/produkt/wypozyczalnia-pieluch-pozycz-pieluszke/. Istnieją również Pieluchoteki działające na podobnej zasadzie.
 • pytaj i szukaj opinii doświadczonych w wielopieluchowaniu rodziców, np. na grupach facebookowych poświęconych tematowi wielopieluchowania. Pamiętaj jednak, by zawsze brać przy tym pod uwagę kwestie takie jak to jak duże jest Twoje dziecko i jaką ma budowę ciała. Weź również pod uwagę, że niektórzy mają bardzo dużo siusiające dzieci, inni mniej, jedni zmieniają pieluszkę bardzo często, inni nieco rzadziej. Zawsze uwzględniaj w rozmowie takie szczegóły, by kierować się opiniami osób, których sytuacja jest możliwie najbardziej zbliżona do Twojej.
 • możesz również oczywiście zasięgnąć porady ekipy sklepu Chmurka Biała jeżeli masz jakieś wątpliwości.

Pamiętaj, że z pieluszkami wielorazowymi jest jak z wieloma innymi rzeczami – to co się komu podoba i sprawdza jest kwestią bardzo subiektywną. Jednak nie martw się, nawet jeżeli trafisz na coś, co nie będzie Ci do końca odpowiadało to kupując produkty cieszące się dużą popularnością nie będzie problemu z ich ewentualną odsprzedażą na bazarkach pieluchowych. Mam nadzieję jednak, że porady z tego artykułu pomogą Ci w dokonaniu wyboru, z którego będziesz w pełni zadowolony/a 🙂

Powodzenia!

Może Cię zainteresować również nasz quiz, dzięki któremu dowiesz się jaki rodzaj pieluszek wielorazowych będzie dla Ciebie dobrym wyborem:

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x