Rodzaje pieluch wielorazowych

Jak wyglądają różne rodzaje pieluszek wielorazowych i jak je używać

Jakiś czas na naszym blogu nie pojawiały się nowe wpisy. Przepraszamy za to i postaramy się poprawić, aby mieć kontakt z naszymi czytelnikami i klientami. W tym czasie nasze trzy dziewczyny bardzo podrosły, doszły nowe obowiązki, a w promowaniu pieluch wielorazowych skupiliśmy się na naszym kanale na YouTube.

Znajdziecie tam filmiki – krótko i na temat – o rodzajach pieluszek wielorazowych, a dziś tę wiedzę chcę uporządkować w formie pisanej i pokazać Wam pieluszki na zdjęciach. Zaczynajmy!

Spis treści:

 1. Otulacz – najbardziej podstawowy rodzaj pieluch wielorazowych
 2. Kieszonka – połączenie ekonomii i wygody
 3. Otulacz SIO – połączenie zalet otulacza i kieszonki
 4. Pieluszka AIO – przede wszystkim wygoda
 5. AI3 – nowy system pieluchowania na polskim rynku
 6. Formowanka (pielucha formowana) – nocny rodzaj pieluchy
 7. Otulacz wełniany (wełniak) – 100% natury
 8. Gatki wełniane idealne na formowankę

Otulacz – najbardziej podstawowy rodzaj pieluch wielorazowych

To ta zewnętrzna warstwa pieluszki, zapinana i regulowana rozmiarem na dziecku. Może być wykonany z materiałów syntetycznych PUL i TPU, z tkaniny lub z dzianinie wełnianej. Do środka trzeba włożyć coś co chłonie: wkład, tetra, prefold, formowanka. Zalety korzystania z otulaczy + wkładów: jeśli taki otulacz nie został zbrudzony kupką, a gumki są suche można go użyć ponownie.

Pieluszka otulacz z wkładem

W praktyce zmiana pieluszki wygląda tak: mokry wkład ląduje w koszu na brudne pieluchy, otulacz właśnie użyty rozwieszamy na sznurku, na poręczy łóżeczka i tym podobne. Aby „przewietrzył się”, teraz zakładamy nowy otulacz + wkład, a  przy kolejnej zmianie pieluszki zakładamy ten pierwszy otulacz + kolejny wkład, a ten „idzie się wietrzyć”. Przy odpowiednio dobranych wkładach i systematycznej zmianie pieluszki mamy szansę zużyć 2-3 otulacze na dzień (przy przewijaniu dziecka 6-8 x dziennie w rozmiarze OS).

Pieluszka otulacz - jak włożyć wkład

Zalety systemu otulacz + część chłonna

 • sami dobieramy rodzaj wkładu, sposób złożenia i materiał przy pupie;
 • ekonomiczne rozwiązanie – w wyprawce OS na 2 dni wystarczy 6-8 sztuk otulaczy.

Wady systemu otulacz + część chłonna

 • gdy dziecko jest bardzo ruchliwe dobre ułożenie wkładu lub tetry w takiej pieluszce może być trudne, bo nóżki dziecka mogą „zburzyć” i przesunąć dobrze ułożony wkład;
 • gdy dziecko często robi kupkę otulacz nie przemoknie pewnie, ale częściej zdarza się, że jest zabrudzony.

Kieszonka – połączenie ekonomii i wygody

To rodzaj pieluchy uszyty z dwóch warstw materiału pomiędzy które wsuwamy wkład chłonny, pieluszkę tetrową lub mały ręcznik. Zewnętrzna warstwa wykonana z materiału PUL – chroni ubranko przed zmoczeniem. Wewnętrzna warstwa – przylega do skóry dziecka i w zależności jaki to materiał może izolować wilgoć i pozostawiać uczucie suchości (polar), może częściowo sygnalizować wilgoć, a jednocześnie daje uczucie chłodzenia (coolmax, thermo, mayka).

Jak wygląda pieluszka kieszonka

W praktyce: pieluszki kieszonki możemy wcześniej przygotować na cały dzień wkładając do każdej odpowiednio złożone wkłady. Przy zmianie mokrej pieluszki wkład i kieszonkę wrzucamy do kosza na pranie. Wkład należy wyjąć z kieszonki. Przez cały dzień zużyjemy więc tyle kieszonek ile razy przewijamy dziecko.

Jak włożyć wkład do pieluszki kieszonki

Zalety systemu kieszonka

 • nawet przy ruchliwym dziecku wkład się nie przesunie;
 • sami dobieramy rodzaj wkładu i sposób jego złożenia;
 • są bardzo wygodne w użyciu – przygotowane wcześniej są łatwe do założenia przy ruchliwym dziecku lub gdy przewija inna osoba (niania, babcia i tym podobne).

Wady systemu kieszonka

 • nie jest to zbyt ekonomiczna opcja, bo tego rodzaju pieluch potrzebuje tyle ile razy przewijamy dziecko (czyli na przykład rozmiar OS przy dziecku z rozszerzoną dietę to około 8 sztuk na dzień).

Otulacz SIO – połączenie zalet otulacza i kieszonki

To ulepszona opcja zwykłego otulacza PUL zawierająca napki służące do przypięcia w nim wkładu posiadającego również napki. Pieluszki można wcześniej przygotować i powpinać wkłady, aby były gotowe do użycia w każdej chwili.

Jak wygląda otulacz SIO

W praktyce: gdy zmieniamy pieluszkę, bo wkład jest już zmoczony, to wkład ląduje w koszu na pranie, a otulacz SIO rozwieszamy i możemy użyć go ponownie (tak jak zwykły otulacz) przy kolejnej zmianie.

Jak wpiąć wkład do otulacza SIO

Zalety systemu SIO

 • potrzebujemy tylko kilka sztuk takich otulaczy, bo możemy z nich korzystać 3-4 x zanim wylądują w praniu;
 • wpięty napkami wkład nie przesunie się nawet przy ruchliwym dziecku.

Wady systemu SIO

 • możemy użyć tylko taki wkład, który jest dedykowany przez producenta, ponieważ producenci rozmieszczają napki według swojego pomysłu;
 • zdarzają się uszkodzenia wkładu bez napek w przypadku zastosowania go do otulacza SIO.

Pieluszka AIO to przede wszystkim wygoda

Pielucha wygodna dla tych co nie lubią się zastanawiać, który dzisiaj wkład użyć i gdzie on się zapodział. Pieluszka wykonana z zewnętrznej warstwy z materiału PUL oraz wewnętrznej części chłonnej. Obie części są ze sobą zszyte na stałe, część chłonna to bardzo często długi jęzor, który możemy poskładać według potrzeb. Pieluszki AIO są wygodne gdy przewijać ma dziecko, ktoś mało rozeznany w temacie pieluch wielorazowych ;).

Pielucha All in one jak wygląda
PP

W praktyce: gdy zdejmiemy zmoczoną pieluszkę, wyciągamy poskładane w niej jęzory i wrzucamy do kosza na pranie – takie „po użyciu wyrzucić”, ale do prania, a nie na śmietnik.

Jak ułożyć wkłady w pieluszce AIO

Zalety systemu AIO

 • wkład jest zszyty z otulaczem, co daje wygodę zakładania takiej pieluchy;
 • łatwość w korzystaniu nawet przez osoby, które na co dzień nie mają kontaktu z wielorazówkami (babcia, niania, pani w żłobku).

Wady systemu AIO

 • wysoka cena w porównaniu z innymi opcjami;
 • pieluszka długo schnie po praniu.

AI3 – nowy system pieluchowania na polskim rynku

AI3, czyli All in 3 to system, który w Polsce (przynajmniej na moment, w którym to piszę) nie jest jeszcze zbyt popularny. Cieszy się jednak popularnością w innych krajach. Pieluszki AI3 składają się z:

 • bawełnianej warstwy zewnętrznej
 • wpinanej za pomocą napek rynienki wykonanej z PULu, w której umieszczamy wkład
 • wkładu chłonnego.

Są to pieluszki rozmiarowe (nie posiadają regulacji na długość), zapinane za pomocą rzepów. Wpinka PUL przytrzymuje wkład we właściwym miejscu oraz chroni przed przedostawaniem się wilgoci na bawełnianą część zewnętrzną. Pełni też rolę „burty” chroniącej przed wyciekiem kupki.

Zalety systemu AI3:

 • łatwy w zakładaniu, dobry wybór dla początkujących rodziców czy też np. do żłobka
 • uniwersalność – we wpince możemy umieszczać różnego rodzaju wkłady chłonne w zależności od potrzeb w danym momencie
 • mniejsza ilość prania czy rzeczy do zabrania np. na spacer – bawełnianej osłonki możemy używać wielokrotnie o ile się nie zabrudziła (piorąc częściej jedynie wpinkę i wkład, choć tej pierwszej również możemy użyć więcej razy zanim zostanie wyprana)
 • dzięki braku klasycznych gumek pomaga unikać odcisków na skórze dziecka.

Wady systemu AI3:

 • są to pieluszki rozmiarowe, więc kilkukrotnie będzie konieczność zmiany rozmiaru w trakcie całego okresu pieluchowania, co również generuje większe koszty
 • zapięcie na rzep powoduje, że niektóre starsze dzieci same sobie rozpinają pieluszkę (niekoniecznie wtedy kiedy powinny).

Formowanka (pielucha formowana) – nocny rodzaj pieluchy

Pieluszka w całości uszyta z materiału, który chłonie. Popularne materiały, z których szyje się takie pieluszki to frota bambusowa, welur bambusowy, bawełna lub inne. Pieluszka ma regulację rozmiaru w pionie i w poziomie. Możliwy sposób zapinania na napki, rzepy lub troczki. Jest najbardziej chłonną opcją wśród pieluszek wielorazowych.

formowanka w stosiku pieluszek wielorazowych
F

W praktyce: to pieluszki wybierane najczęściej na noc lub na dłuższe wyjścia poza dom. Na taką pieluszkę, musimy założyć coś co ochroni ubranko przed zmoczeniem. Może to być otulacz choć wygodniejszą opcją będą gatki lub longi. Zmoczoną formowankę wrzucamy do kosza na pranie a wełniane gatki wietrzymy i wieczorem możemy ponownie użyć.

Zalety formowanki

 • bardzo duża chłonność takiej pieluszki;
 • wygodna w użyciu na noc w połączeniu z gatkami lub longami wełnianymi;
 • możliwość regulacji rozmiaru.

Wady formowanki

 • dosyć długo schnie po praniu;
 • dosyć wysoka cena.

Otulacz wełniany (wełniak) – 100% natury

To rodzaj pieluszki otulacza uszytego z dwóch warstw wełny. Może być zapinany na napki lub rzep. Najczęściej posiada regulację rozmiaru w pionie aby dobrze dopasować go do dziecka. O zaletach wełny jest cały osobny tekst, natomiast wspomnę tu tylko o tym, że dwie warstwy wełny naprawdę skutecznie izolują mokry wkład od ubranka oraz to, że taki otulacz wymaga prania co 2-3 tygodnie przy częstym używaniu. Po pierwszym zachwycie otulaczami wełnianymi można się przestraszyć kuracji lanolinowej, którą trzeba wykonać co jakiś czas, aby zachować właściwości antybakteryjne i izolacyjne wełny. Ale tak naprawdę lanolinowanie to prosta procedura, a korzyści z korzystania ogromne.

Otulacz wełniany jak wygląda

W praktyce: na ten otulacz możemy ułożyć dowolny wkład, wełna ma bardziej szorstką fakturę, więc nie będzie się przesuwał tak łatwo. Takim otulaczem można też otulić pupę dziecka z tetrą.

Czy wkład się nie przesunie w otulaczu wełnianym

Zalety otulacza wełnianego

 • pranie co 2-3 tygodnie;
 • szybko schnie;
 • oddychający i przewiewny materiał;
 • właściwości antybakteryjne, antystatyczne;
 • dobrze izoluje wilgoć.

Wady otulacza wełnianego

 • wymaga lanolinowania;
 • osobne pranie ręczne lub w programie do prania wełny;
 • wyższy koszt niż otulacza PUL.

Gatki wełniane idealne na formowankę

Ewentualnie longi wełniane czyli z długimi nogawkami. To uszyte z dwóch warstw wełny spodenki zakładane na formowankę lub tetrę otulającą pupę dziecka. Dzięki temu, że posiadają ściągacze, a nie gumki w pachwinkach zapewniają wygodę noszenia. Bardzo często wybierane jako opcja na noc po pierwsze, ze względu na właściwości wełny (przewiewna, a dobrze izoluje wilgoć), po drugie dlatego że takie spodenki stanowią dolną część piżamki. Występują w różnych rozmiarach (NB, S, M, L, XL) i są łatwe w użyciu jak spodenki.

Zestaw pieluchowy na noc: gatki + formowanka

W praktyce: po nocy gatki lub longi rozwieszamy na sznurku, a mokrą tetrę lub formowankę dajemy do kosza na pranie. Wieczorem gatki są ponownie gotowe do użycia. Tak samo jak otulacze wełniane wymagają prania co 2-3 tygodnie oraz kuracji lanolinowej.

Zalety gatek wełnianych

 • wygodne dla dziecka;
 • dobrze izolują wilgoć, nawet całą noc!
 • wykonane są z wełny recyklingowej są całkiem tanie.

Wady gatek wełnianych

 • wymagają kuracji lanolinowej co jakiś czas;
 • nie mają regulacji rozmiaru, więc jak dziecko wyrośnie potrzebuje większego rozmiaru.

Mam nadzieję, że przedstawiona wiedza o pieluchach wielorazowych pomoże w podjęciu decyzji o takim sposobie pieluchowania dziecka.

Może Cię zainteresować również nasz quiz, dzięki któremu dowiesz się jaki rodzaj pieluszek wielorazowych będzie dla Ciebie dobrym wyborem:

5 4 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x