Słownik powszechny pieluch wielorazowych

słownik-pieluchowy

AIO? SIO? Kieszonka?! – jak się nie pogubić w świecie pieluszek wielorazowych. W tym wpisie chcę w przystępny sposób rozszyfrować kilka skrótów, wtajemniczyć niewtajemniczonych i pokazać, że #wielotoproste gdy ma się pod ręką taki słownik 😉

Żeby było jak w tradycyjnych słownikach jedziemy alfabetycznie:

AIO – rodzaj pieluszki – z angielskiego All in One – to pielucha gdzie część, która chłonie siku jest zszyta w jedno z zewnętrzną izolującą wilgoć warstwą. Taka wielorazowa jednorazówka tj. zawsze gotowa do użycia, tylko po użyciu wyrzucam do kosza na pranie, nie na śmieci :

Bibułki do łapania kupek – to takie „papierki”, które można położyć na wkład, aby były bezpośrednio przy skórze dziecka. W razie gdy Maluch zrobi kupkę zostanie ona na papierku i dzięki temu łatwiej jest ją zrzucić do toalety.

Booster – rodzaj wkładu – to mały płaski „kawałek” materiału. Wykonany z chłonnych włókien (np. bambus lub konopie), który możemy dołożyć do pieluszki na zasadniczy wkład, aby zwiększyć chłonność ubranej dziecku pieluchy.

Chinki – pieluszki wielorazowe produkcji chińskiej. Najczęściej produkowane z bardziej sztywnego PUL, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe, ale też mniej paroprzepuszczalne.

Formowanka – pielucha systemu nocnego pieluchowania. Chłonie całą swoją powierzchnią. Na formowankę trzeba założyć warstwę, która ochroni ubranko przed zmoczeniem.

Gatki – rodzaj pieluszki – to taka pielucha o kształcie krótkich spodenek. Bardzo często wykonana z 2 warstw wełny albo z PUL-u. Zakładana na tetrę lub na formowankę.

gatki pul

Gumki wszyte w otulacz, mają za zadanie utrzymać go w odpowiednim położeniu, nawet na najbardziej ruchliwym dziecku. Najważniejsze żeby gumki boczne były w pachwinkach, a gumka na plecach otulała cały wkład. Wtedy przypadki przecieku bardzo mocno zminimalizujesz.

Kieszonka – rodzaj pieluszki – to pieluszka uszyta z dwóch warstw materiału – na zewnątrz materiał chroniący ubranko przed zmoczeniem czyli PUL, a od wewnątrz materiał, który będzie przy pupie (np. coolmax, mikropolar) do kieszeni pomiędzy nim należy ułożyć wkład chłonny.

kieszonka pielucha

Lanolina – tłuszcz zwierzęcy naturalnie otaczający włókna wełny. Dzięki lanolinie tkaniny i dzianiny z wełny w pieluszkach wielorazowych posiadają swoje niesamowite właściwości – izolują wilgoć oraz rozkładają mocz na sole i wodę. Sprawia to, że nie powstaje środowisko przyjazne dla rozmnażania się bakterii. Używając pieluch wełnianych lanolina się z nich „wypłukuje” więc z czasem gatki lub otulacz wymagają uzupełnienia porcji lanoliny. Dlatego w sklepach pieluszkowych dostępna jest 100% lanolina i płatki mydlane lub gotowe kuracje lanolinowe. Cały proces lanolinowania jest prosty, a pieluszka po takiej regeneracji znowu świetnie się sprawdza.

jak_się_robi_lanolinowanie

Latawiec – sposób składania tetry – pieluszkę tetrową składamy na kształt tzw. latawca, otulamy nim pupę dziecka i spinamy klamerką snappi. Na to jeszcze otulacz lub gatki i gotowe. Zgrabna pieluszka na pupie Maluszka 😉

Longi – rodzaj pieluszki – to taka pieluszka o kształcie długich spodni. Bardzo często wykonana z dwóch  warstw wełny. Zakłada się ją na tetrę lub na formowankę.

Mikropolar – materiał, który może być stosowany przy pupie dziecka, dzięki niemu Twoje dziecko nie będzie odczuwać wilgoci.

Merino – wełna merynosa. Najdelikatniejsza wełna, o włóknach grubości 13 do 24 mikronów, czyli pomiędzy 1/3 a 1/10 grubości włosa ludzkiego. Pochodzi od owiec Merynosów Australijskich. Najczęściej są z niej uszyte pieluszki otulacze, gatki i longi wełniane. Nie gryzie, jest miękka i miła w dotyku.

Mleczna kupka – w świecie wielo nazywamy to „mleczną dwójką”. To kupka dziecka, które jest karmione wyłącznie mlekiem, przed rozpoczęciem rozszerzania diety. Jest ona rozpuszczalna w wodzie więc z czystym sumieniem możesz wrzucić wkłady ubrudzone tą kupka do pralki.

Napka – element pieluszki – to taki plastikowy guziczek, system nap służy do regulowania rozmiaru pieluszki, aby dobrze leżała na dziecku.

Naturalne materiały – to materiały, które dają dziecku uczucie wilgoci. Należą do nich, na przykład bambus, len, konopie, bawełna.

NB – rozmiar noworodkowy – z ang. NewBorn – tak mamy nazywają wszystkie małe pieluchy (otulacze, wkłady, formowanki itp.) pasujące na noworodka. Rozmiar NB pasuje do około 4/5 miesiąca życia dzidziusia.

super_zestaw_pieluszek_dla_noworodka

NHN – metoda wsłuchiwania się w potrzeby fizjologiczne dziecka – Naturalna Higiena Niemowląt. Polega na obserwowaniu i wyłapaniu jakie sygnały wysyła noworodek/niemowlak chcąc zakomunikować, że będzie robić siku/ kupkę. I wtedy umożliwia się mu załatwienie potrzeb fizjologicznych poza pieluszkę na przykład bezpośrednio do toalety odpowiednio potrzebując. Pieluszki wielorazowe wspierają i ułatwiają tą naturalną drogę. Wiele mam łączy te rzeczy:).

NF – środek odkażający – z ang. Nappy Fresh – popularny dodatek do proszku do dezynfekowania pieluch gdy pierzemy w 40°C. brytyjski producent Bio-D. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi warto go dodawać również przy 60°C.

Odtłuszczanie – proces regeneracji/ odświeżania pieluch. Chodzi o to by pozbyć się złogów tłuszczu, np. gdy ktoś nasmarował pupę Twojego dziecka kremem i założył pieluszkę wielorazową. W jaki sposób uratować pieluchy? Płynem do naczyń! Bo on przecież świetnie radzi sobie z tłuszczem. Tylko ostrożnie z ilością, bo piany będzie tyle, że kilka dni będzie trzeba płukać i płukać. Wystarczy 1-2 porcje na stosik pieluch i wielokrotne ich wypłukanie.

Otulacz – rodzaj pieluszki – to ta zewnętrzna część otulająca wkład chłonny i pupę dziecka. Bardzo często taki otulacz posiada regulację rozmiaru dzięki napom pionowym i poziomym. Może być wykonany z syntetycznego materiału PUL bądź z naturalnej wełny.

OS – rozmiar uniwersalny – z ang. One Size – pieluszki w tym rozmiarze pasują od około 4 miesiąca życia (nasze wszystkie 3 córki zaczynały około 4 miesiąca przejście na wielorazówki). Bardzo często wystarczają do końca okresu pieluchowania.

Prefold – rodzaj wkładu – jest to prostokątny wkład przeszyty w dwóch miejscach dzięki czemu można go podzielić na trzy równe części. Środkowa część ma więcej warstw, bo ona jest w strategicznym miejscu w pieluszce ;). Boczne fragmenty prefoldu ułatwiają otulić nim pupę dziecka.

Prostokąt – najprostszy sposób na składanie tetry. Przydaje się już przy starszym dziecku.

PUL – materiał, z którego wykonuje się pieluszki wielorazowe. Poliester laminowany poliuretanem – materiał syntetyczny, ale paroprzepuszczalny. Dzięki temu w pieluszce jest prawidłowa temperatura, a skóra na pupie rzadziej niż w jednorazówkach ulega odparzeniom.

Ręczniczki IKEA – tani sposób na wkłady. Chodzi o ręczniki z serii IKEA Krama – malutkie, białe, puszyste i ekonomicznie opłacalne.

Rzep – sposób na regulację pieluszki w pasie. Najważniejsze przy wybieraniu tego zapięcia jest żeby pieluszka miała rozwiązaną kwestię zaślepiania rzepów na czas prania.

Samolot – sposób składania tetry. Podobnie jak latawiec, pieluszkę tetrową składamy na kształt tzw. samolotu, otulamy nim pupę dziecka i spinamy klamerką snappi. Na tak założoną tetrę wystarczy założyć jeszcze otulacz lub gatki i zgrabna pieluszka gotowa.

pielucha_samolot_Ekomajty

SIO – rodzaj pieluszki – z angielskiego Snap in One – zepnij w jedno – to taki system, gdzie w otulaczu są napy, aby do nich wpiąć odpowiednio wkłady dzięki czemu nie przesuną się.

Snappi – mała elastyczna, kolorowa klamerka, posiada „ząbki” w trzech miejscach aby dobrze spiąć tetrę, prefold lub inny wkład chłonny na pupie dziecka.

latawiec-gotowy-do-założenia

Strip – zabawa we wspólne odpakowywanie paczki z nowymi łupami pieluszkowymi na portalu społecznościowym. Polega to na tym, że gdy przychodzi paczka z zamówionymi pieluszkami wielorazowymi umieszcza się fotkę i oznacza znajome mamy zapraszając do wspólnego otwierania paczki.

Stripping – proces regeneracji/odświeżania pieluszek wielorazowych. W zasadzie to wielokrotne płukanie pieluch w samej wodzie w celu pozbycia się nagrodzonych złogów detergentów i/lub amoniaku pochodzącego z moczu. Prawidłowo używane i prane pieluch być może nigdy nie będę potrzebowały strippingu.

Tetra – czyli pielucha tetrowa – dla jednych relikt przeszłości, dla innych idealny sposób na pieluchowanie noworodka gdy inne wkłady lub pieluszki robią ogromną ”pupę”. Warto wybierać dobrą, polską tetrę, o gramaturze minimum 140 g/m.

TPU – materiał, z którego wykonuje się pieluszki wielorazowe. Poliester laminowany metodą termiczną – materiał syntetyczny, o właściwościach podobnych do materiału PUL, rzadziej wykorzystywany przez producentów do szycia pieluszek.

Troczki – sznureczki, stosowane jako sposób na wiązanie pieluchy. Najczęściej spotykane przy formowankach o rozmiarze noworodkowym

TWP – Tydzień Pieluchy Wielorazowej – to taki czas, na który czekają pieluchujące mamy oraz producenci i właściciele sklepów z pieluszkami wielorazowymi. To duża porcja wiedzy o pieluchach wielorazowych, konkursy, rabaty, zabawy umilające czas, livy na fb. Wydarzenie głównie w przestrzeni Internetu, choć coraz częściej pod tym patronatem organizowane są również warsztaty i spotkania na żywo. Generalnie organizatorzy już przygotowują niespodzianki na ten czas, a mamy już odkładają zasoby finansowe na cudowności, które będzie można zakupić w atrakcyjnych cenach :D. Aaaaa w tym roku w Polsce będzie to 6-12 maja 2019!

Wkładka sucha pupa – to taki kawałek materiału wykonany z tkaniny która izoluje wilgoć od skóry dziecka (np. mikropolar lub welur bambusowy) 

Wkładka wełniana – to również kawałek materiału- dokładniej to dzianina lub tkanina wełniana o prostokątnym kształcie. Tylko tą wkładkę kładziemy na otulacz lub na gatki wełniane POD wkładem/ formowanką/tetrą. W sensie ta wkładka nie jest przy skórze dziecka, a pomiędzy otulaczem i wkładem. Stanowi taką dodatkową warstwę izolującą. Nam się idealnie sprawdza na noc, bo formowanki bywają mocno zmoczone, a dzięki takim wkładkom gatki wełniane nie są przeciążone ;). I pomyśleć, że przez dłuższy czas myślałam, że wkładki sucha pupa i to to cudo wełniane mają to samo zastosowanie :D.

Wełniak – rodzaj pieluszki – otulacz uszyty w dwóch warstw wełny. Może być wykonany z tkaniny (np. Puppi) lub z wełny recyklingowej (dostępne na bazarku na Fb, albo u mam szyjących).

Worek PUL – worek do przechowywania brudnych pieluch, przydaje się na wyjazdach oraz do przechowywania pieluch oczekujących na pranie

Poznanie wszystkich tych pojęć to jednak dopiero wstęp do dalszych etapów wtajemniczenia 🙂 Chcesz wiedzieć więcej? Potrzebujesz konkretnych wskazówek, np.:

  • jak skompletować odpowiednią wyprawkę,
  • jak krok po kroku zalanolinować pieluszki wełniane
  • jak prać pieluszki, aby służyły Ci długo i aby nie gromadziły się w nich złogi,
  • jak składać tetrę dla noworodka,
  • na co zwracać uwagę kupując używane pieluchy wielorazowe?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym kursie online, dzięki któremu w 6 dni dowiesz się wszystkiego, co potrzebujesz wiedzieć, by z sukcesem rozpocząć pieluchowanie wielorazowe. Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj: http://chmurkabiala.pl/kurs

Może Cię zainteresować również nasz quiz, dzięki któremu możesz dowiedzieć się jaki rodzaj pieluszek wielorazowych będzie dla Ciebie dobrym wyborem:

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x