AIO? SIO? Kieszonka?! – jak się nie pogubić w świecie pieluszek wielorazowych. W tym wpisie chcę w przystępny sposób rozszyfrować kilka skrótów, wtajemniczyć niewtajemniczonych i pokazać, że #wielotoproste gdy ma się pod ręką taki słownik 😉
Żeby było jak w tradycyjnych słownikach jedziemy alfabetycznie:
AIO – rodzaj pieluszki – z angielskiego All in One – to pielucha gdzie część, która chłonie siku jest zszyta w jedno z zewnętrzną izolującą wilgoć warstwą. Taka wielorazowa jednorazówka tj. zawsze gotowa do użycia, tylko po użyciu wyrzucamy do kosza na pranie, nie na śmieci 🙂
Baggy – krój wełnianych longów sprawiający, że wyglądają jak zwykłe spodenki typu baggy.
Bibułki do łapania kupek – to takie „papierki”, które można położyć na wkład, aby były bezpośrednio przy skórze dziecka. W razie gdy maluch zrobi kupkę zostanie ona na papierku i dzięki temu łatwiej jest ją zrzucić do toalety.
Bambus – a doprecyzowując: wiskoza bambusowa. Jest to materiał pochodzenia naturalnego. Charakteryzuje się dużą chłonnością i w miarę szybkim rozprowadzaniem wilgoci. To sprawia, że używany jest często do produkcji części chłonnych pieluszki.
Bawełna – materiał naturalny o dużej chłonności, charakteryzujący się szybkim rozprowadzaniem wilgoci. Często jest wykorzystywany do produkcji części chłonnych pieluszki.
Bazarki wielopieluchowe – grupy sprzedażowe na Facebooku, na których można kupować/sprzedawać pieluszki wielorazowe (np. BAZAREK WIELOPIELO bez spiny Pieluchy Wielorazowe I Akcesoria Pieluchowe, BAZAREK EKO MAMA – Pieluszki wielorazowe – sprzedam / kupię / zamienię, Pieluszki wielorazowe – Bazarek – sprzedam/kupię/zamienię).
Biobawełna – bawełna uprawiana w sposób ekologiczny.
Birdseye – jeden z typów splotów bawełny, ma kształt “oczek”. Charakteryzuje się dużą chłonnością i świetnym rozprowadzaniem wilgoci.
Booster – to taki mini wkład. Wykonany z chłonnych włókien (np. bambus lub konopie), który możemy dołożyć do pieluszki na zasadniczy wkład, aby zwiększyć chłonność ubranej dziecku pieluchy.
Burty – pionowe wstawki we wkładach. Ich zadaniem jest zapobieganie wyciekom kupki na otulacz.
Chinki – pieluszki wielorazowe produkcji chińskiej. Mają pewne minusy – bardzo mała chłonność wkładu, duży krój, często też bardziej twarde gumki i PUL.
Coolmax – sztuczny materiał dający odczucie umiarkowanej suchości i świeżości. Stosowany jako zewnętrzna warstwa wkładu chłonnego oraz w kieszonkach.
Dzianina wełniana – wełna, która swoją strukturą przypomina wełniany sweterek.
Evolon – syntetyczny, niezwykle cienki materiał o sporej chłonności (przy jednoczesnym wolnym rozprowadzaniu wilgoci), wykorzystywany w częściach chłonnych pieluszki jako jedna z warstw chłonnych lub jako booster.
Filcowanie – proces, w którym wełna ulega skurczeniu i staje się bardziej “zbita’ może być efektem np. gwałtownej zmiany temperatur podczas prania i płukania, pocierania, wykręcania, nadmiernego kontaktu z moczem. Sfilcowana pieluszka jest mało plastyczna i może się gorzej układać. Zmienia także rozmiar na mniejszy.
Formowanka – pielucha najczęściej wybierana jako nocny system pieluchowania. Chłonie całą swoją powierzchnią. Na formowankę trzeba założyć warstwę, która ochroni ubranko przed zmoczeniem.
Gatki – rodzaj pieluszki – to taka pielucha o kształcie krótkich spodenek. Bardzo często wykonana z 2 warstw wełny albo z PUL-u. Zakładana na tetrę, prefold, preflat lub formowankę.
Grupy wielopieluchowe – grupy na Facebooku zrzeszające osoby zainteresowane tematyką pieluch wielorazowych, np. Pieluchy wielorazowe bez tajemnic, Pieluchy wielorazowe oraz NHN, Wielopielo – chat & fun. Pieluszki wielorazowe.
Gumki wszyte w otulacz, mają za zadanie utrzymać go w odpowiednim położeniu, nawet na najbardziej ruchliwym dziecku. Najważniejsze żeby gumki boczne były w pachwinkach, a gumka na plecach otulała cały wkład. Wtedy przypadki przecieku bardzo mocno zminimalizujesz.
Hello Wielo – ogólnopolska kampania edukcyjna dotycząca pieluchowania wielorazowego odbywająca się na profilu: www.facebook.com/HelloWielo. To również okres, gdy wielu producentów organizuje konkursy i promocje.
HM (Hand Made) – tym skrótem na pieluchowych grupach oznacza się pieluszki szyte przez inną mamę, która nie posiada własnej marki
Kąpieluszka – pieluszka wielorazowa do kąpieli. Używamy jej bez wkładu chłonnego, ponieważ (podobnie jak jednorazowe pieluszki do pływania) ma za zadanie tylko zatrzymać kupkę.
Kieszonka – rodzaj pieluszki – to pieluszka uszyta z dwóch warstw materiału – na zewnątrz materiał chroniący ubranko przed zmoczeniem czyli PUL, a od wewnątrz materiał, który będzie przy pupie (np. coolmax, mikropolar) do kieszeni pomiędzy nim należy ułożyć wkład chłonny.
Konopie – materiał o świetnej chłonności, jednak stosunkowo wolnym rozprowadzaniu wilgoci. Z tego powodu często wykorzystywany jest do szycia boosterów, jednak istnieją również wkłady czy fromowanki konopne. Konopie występują w blendzie (mieszaninie) z innymi przędzami.
Kuracja lanolinowa – patrz “Lanolinowanie”
Len – materiał o świetnej chłonności, jednak stosunkowo wolnym rozprowadzaniu wilgoci. Z tego powodu często wykorzystywany jest do szycia boosterów. Len zazwyczaj występuje w blendzie (mieszaninie) z innymi przędzami).
Lanolina – tłuszcz zwierzęcy naturalnie otaczający włókna wełny. Dzięki lanolinie tkaniny i dzianiny z wełny w pieluszkach wielorazowych posiadają swoje niesamowite właściwości – izolują wilgoć oraz rozkładają mocz na sole i wodę. Sprawia to, że nie powstaje środowisko przyjazne dla rozmnażania się bakterii. Używając pieluch wełnianych lanolina się z nich „wypłukuje” więc z czasem gatki lub otulacz wymagają uzupełnienia porcji lanoliny, co nazywamy lanolinowaniem czy też kuracją lanolinową.
Lanolinowanie – proces impregnowania wełny, czyli nadawania jej wodoodporności za pomocą lanoliny.
Latawiec – jeden ze sposobów składania tetry – pieluszkę tetrową składamy na kształt tzw. latawca, otulamy nim pupę dziecka i spinamy klamerką snappi. Na to zakładamy otulacz, gatki lub longi.
Longi – rodzaj pieluszki – to taka pieluszka o kształcie długich spodni. Część w okolicy pupy wykonana jest z dwóch warstw wełny. Zakłada się je na tetrę, prefold, preflat lub formowankę.
Mayka – sztuczny materiał wykorzystywany zazwyczaj jako obszycie wkładów, daje umiarkowane uczucie wilgoci.
Merino – wełna merynosa. Najdelikatniejsza wełna, o włóknach grubości 13 do 24 mikronów, czyli pomiędzy 1/3 a 1/10 grubości włosa ludzkiego. Pochodzi od owiec Merynosów Australijskich. Najczęściej są z niej uszyte pieluszki otulacze, gatki i longi wełniane. Nie gryzie, jest miękka i miła w dotyku.
Mikrofibra – materiał sztuczny z włókien poliestrowych, wykorzystywany do szycia wkładów chłonnych. Cechuje się szybkim rozprowadzaniem wilgoci, jednak stosunkowo małą chłonnością. Jej minusem jest także to, że pod naciskiem “oddaje” wilgoć. Nie powinna znajdować się bezpośrednio przy skórze dziecka.
Mikropolar – materiał, który może być stosowany przy pupie dziecka, dzięki niemu Twoje dziecko nie będzie odczuwać wilgoci.
Mini OS (Mini One Size, MOS) – rozmiar nieco mniejszy od rozmiaru One Size (OS), posiadający regulację zarówno w pionie, jak i w pasie. Świetnie sprawdza się w momencie, gdy rozmiar NB jest już nieco za mały dla naszego dziecka, a rozmiar OS jest jeszcze za duży. U bardzo drobnych dzieci ma szansę sprawdzić się aż do odpieluchowania.
Mleczna kupka – w świecie wielo nazywamy to „mleczną dwójką”. To kupka dziecka, które jest karmione wyłącznie mlekiem, przed rozpoczęciem rozszerzania diety. Jest ona rozpuszczalna w wodzie więc z czystym sumieniem możesz wrzucić wkłady ubrudzone tą kupka do pralki.
Myjki wielorazowe – świetnie zastępują chusteczki nawilżane. Można wykonać je samemu np. ze starych koszulek lub zakupić np. w sklepach wielopieluchowych.
Napka – element pieluszki – to taki plastikowy zatrzask. System nap służy do regulowania rozmiaru pieluszki, aby dobrze leżała na dziecku.
Nappy Fresh – patrz “NF”.
Naturalne materiały – to materiały, które dają dziecku uczucie wilgoci. Należą do nich, na przykład len, konopie, bawełna.
NB – rozmiar noworodkowy – z ang. NewBorn – tak mamy nazywamy małe pieluchy (otulacze, wkłady, formowanki itp.) przeznaczone dla noworodków oraz małych niemowląt. Rozmiar NB pasuje do około 2/5 miesiąca życia dzidziusia.
NHN – metoda wsłuchiwania się w potrzeby fizjologiczne dziecka – Naturalna Higiena Niemowląt. Polega na obserwowaniu i wyłapaniu jakie sygnały wysyła noworodek/niemowlak chcąc zakomunikować, że będzie robić siku/ kupkę. I wtedy umożliwia się mu załatwienie potrzeb fizjologicznych poza pieluszkę na przykład bezpośrednio do toalety odpowiednio potrzebując. Pieluszki wielorazowe wspierają i ułatwiają tą naturalną drogę. Wiele mam łączy te rzeczy.
NF – środek odkażający Nappy Fresh – popularny dodatek do proszku do dezynfekowania pieluch gdy pierzemy w proszku, który nie posiada w składzie TAED produkowany przez brytyjskiego producenta Bio-D.
Odkażacz – dodatek do proszku. Należy go stosować w przypadku, gdy proszek, który wykorzystujemy do prania pieluch nie posiada w składzie TAED.
Odtłuszczanie – proces regeneracji/ dświeżania pieluch. Chodzi o to by pozbyć się złogów tłuszczu, np. gdy ktoś nasmarował pupę Twojego dziecka kremem i założył pieluszkę wielorazową. W jaki sposób uratować pieluchy? Płynem do naczyń! Bo on przecież świetnie radzi sobie z tłuszczem. Wystarczy wymoczyć pieluszki w ciepłej wodzie z jego dodatkiem.
Otulacz – rodzaj pieluszki – to ta zewnętrzna część otulająca wkład chłonny i pupę dziecka. Bardzo często taki otulacz posiada regulację rozmiaru dzięki napom pionowym i poziomym. Może być wykonany z syntetycznego materiału PUL bądź z naturalnej wełny.
Origami tetrowe – różne sposoby składania pieluch tetrowych, np. samolot, latawiec, pickman.
OS – rozmiar uniwersalny – z ang. One Size – pieluszki w tym rozmiarze pasują od ok. 7 kg. Bardzo często wystarczają do końca okresu pieluchowania.
Pants – pieluszki posiadające elastyczne wstawki umożliwiające wciągnięcie je na pupę jak majtki.
Pickman – jeden ze sposobów na spinanie pieluchy tetrowej na dziecku.
Pieluszki bioderkowe – pieluszki, które zapięcie posiadają po bokach – na biodrach dziecka, a nie z przodu.
Preflat – prostokątny wkład chłonny z uchami ułatwiającymi jego spinanie na dziecku. Po założeniu przypomina formowankę.
Prefold – rodzaj wkładu – jest to prostokątny wkład przeszyty w dwóch miejscach dzięki czemu można go podzielić na trzy równe części. Środkowa część ma więcej warstw, bo ona jest w strategicznym miejscu w pieluszce. Boczne fragmenty prefoldu ułatwiają otulić nim pupę dziecka.
Prostokąt – najprostszy sposób na składanie tetry. Przydaje się już przy starszym dziecku.
PUL – materiał, z którego wykonuje się pieluszki wielorazowe. Poliester laminowany poliuretanem – materiał syntetyczny, ale paroprzepuszczalny. Dzięki temu w pieluszce jest prawidłowa temperatura, a skóra na pupie rzadziej niż w jednorazówkach ulega odparzeniom.
Ręczniczki IKEA – tani sposób na wkłady. Chodzi o ręczniki z serii IKEA Krama – malutkie, białe, puszyste i ekonomicznie opłacalne.
Rzep – sposób na regulację pieluszki w pasie. Pieluszki takie mają specjalne zaślepki umożliwiające zabezpieczenie rzepu w praniu
Samolot – sposób składania tetry. Podobnie jak latawiec, pieluszkę tetrową składamy na kształt tzw. samolotu, otulamy nim pupę dziecka i spinamy klamerką snappi. Na tak założoną tetrę wystarczy założyć jeszcze otulacz lub gatki.
SIO – rodzaj pieluszki – z angielskiego Snap in One – zepnij w jedno – to taki system, gdzie w otulaczu są napy, aby do nich wpiąć odpowiednio wkłady dzięki czemu nie przesuną się.
Snappi – mała elastyczna, kolorowa klamerka, posiada „ząbki” w trzech miejscach aby dobrze spiąć tetrę, prefold lub inny wkład chłonny na pupie dziecka.
Strip – zabawa we wspólne odpakowywanie paczki z nowymi łupami pieluszkowymi na portalu społecznościowym. Polega to na tym, że gdy przychodzi paczka z zamówionymi pieluszkami wielorazowymi umieszcza się fotkę i oznacza znajome mamy zapraszając do wspólnego otwierania paczki.
Stos/stosik pieluchowy – zestaw pieluszek wielorazowych, które posiada dana osoba.
Stripping – proces regeneracji/odświeżania pieluszek wielorazowych przeprowadzany w celu pozbycia się nagrodzonych złogów detergentów i/lub amoniaku pochodzącego z moczu. Prawidłowo używane i prane pieluchy nigdy nie będę potrzebowały strippingu. Sytuacją sygnalizującą potrzebę przeprowadzenia strippingu jest to, że pieluszki śmierdzą pomimo prania.
TAED – aktywator bielenia. Od jego zawartości w proszku do prania zależy czy istnieje konieczność dodawania odkażacza czy też nie. Składnik ten jednak nie musi być przez producentów wyszczególniany w składzie umieszczonym na opakowaniu. Listę proszków zawierających TAED znajdziesz we wpisie dotyczącym prania pieluch wielorazowych: https://chmurkabiala.pl/wpis/pieluchy-wielorazowe-jak-prac/.
Thermo – sztuczny materiał wykorzystywany zazwyczaj jako obszycie wkładów, daje umiarkowane uczucie wilgoci.
Merino – wełna merynosa. Najdelikatniejsza wełna, o włóknach grubości 13 do 24 mikronów, czyli pomiędzy 1/3 a 1/10 grubości włosa ludzkiego. Pochodzi od owiec Merynosów Australijskich. Najczęściej są z niej uszyte pieluszki otulacze, gatki i longi wełniane. Nie gryzie, jest miękka i miła w dotyku.
Tetra – czyli pielucha tetrowa – dla jednych relikt przeszłości, dla innych idealny sposób na pieluchowanie noworodka. Warto wybierać dobrą, polską tetrę, o gramaturze minimum 140 g/m w rozmiarze dopasowanym do wielkości dziecka.
TPU – materiał, z którego wykonuje się pieluszki wielorazowe. Poliester laminowany metodą termiczną – materiał syntetyczny, o właściwościach podobnych do materiału PUL, rzadziej wykorzystywany przez producentów do szycia pieluszek.
Tkanina wełniana – w przeciwności do dzianiny wełnianej nie przypomina sweterków, ale np. wełniany garnitur.
Trenerki (majtki treningowe) – majtki, które wielu rodziców decyduje się zakładać dziecku w trakcie odpieluchowania. Ich zadaniem jest zapobieganie drobnym wpadkom. Posiadają więc tylko cienką warstwę chłonną, czasem jest również kieszonka umożliwiające włożenie dodatkowego, małego wkładu.
Troczki – sznureczki, stosowane jako sposób na wiązanie pieluchy. Najczęściej spotykane przy formowankach o rozmiarze noworodkowym
TWP – Tydzień Pieluchy Wielorazowej – to taki czas, na który czekają pieluchujące mamy oraz producenci i właściciele sklepów z pieluszkami wielorazowymi. To duża porcja wiedzy o pieluchach wielorazowych, konkursy, rabaty, zabawy umilające czas, livy na fb. Wydarzenie głównie w przestrzeni Internetu, choć coraz częściej pod tym patronatem organizowane są również warsztaty i spotkania na żywo. Generalnie organizatorzy już przygotowują niespodzianki na ten czas, a mamy już odkładają zasoby finansowe na cudowności, które będzie można zakupić w atrakcyjnych cenach. Odbywa się corocznie ok. przełomu kwietnia/maja.
Wełna – naturalny materiał, który charakterysuje się świetną przewiewnością, termoregulacyjnością, antybakteryjnością. Dzięki zawartości lanoliny jest odporna na przeciekanie, a także nieprzyjemne zapachy. Lanolina rozkłada również mocz na sole i wodę, co sprawia, że pieluszek wełnianych nie trzeba często prać – pomiędzy użyciami tylko je wietrzymy.
Wełna recyklingowa – jeżeli dana osoba/marka szyje z wełny recyklingowej to oznacza, że pieluszki szyte są np. ze starych wełnianych swetrów. spódnic czy marynarek.
Wkładka sucha pupa – to taki kawałek materiału wykonany z tkaniny która izoluje wilgoć od skóry dziecka (np. z polaru)
Wkładka wełniana – to również kawałek materiału – dokładniej to dzianina lub tkanina wełniana o prostokątnym kształcie. Tylko tą wkładkę kładziemy na otulacz POD wkładem/ formowanką/tetrą. Wkładka ta nie jest więc przy skórze dziecka lecz pomiędzy otulaczem i wkładem. Stanowi taką dodatkową warstwę izolującą oraz chroni otulacz wełniany przed nadmiernym kontaktem z moczem, który może prowadzić do filcowania
Wełniak – tak potocznie nazywane są pieluszki wełniane.
Worek PUL – worek do przechowywania brudnych pieluch, przydaje się na wyjazdach oraz do przechowywania pieluch oczekujących na pranie.
Poznanie wszystkich tych pojęć to jednak dopiero wstęp do dalszych etapów wtajemniczenia 🙂 Chcesz wiedzieć więcej? Potrzebujesz konkretnych wskazówek, np.:
- jak skompletować odpowiednią wyprawkę,
- jak krok po kroku zalanolinować pieluszki wełniane
- jak prać pieluszki, aby służyły Ci długo i aby nie gromadziły się w nich złogi,
- jak składać tetrę dla noworodka,
- na co zwracać uwagę kupując używane pieluchy wielorazowe?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym kursie online, dzięki któremu w 6 dni dowiesz się wszystkiego, co potrzebujesz wiedzieć, by z sukcesem rozpocząć pieluchowanie wielorazowe. Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj: http://chmurkabiala.pl/kurs
Może Cię zainteresować również nasz quiz, dzięki któremu możesz dowiedzieć się jaki rodzaj pieluszek wielorazowych będzie dla Ciebie dobrym wyborem: