Słownik powszechny pieluch wielorazowych

słownik-pieluchowy

AIO? SIO? Kieszonka?! – jak się nie pogubić w świecie pieluszek wielorazowych. W tym wpisie chcę w przystępny sposób rozszyfrować kilka skrótów, wtajemniczyć niewtajemniczonych i pokazać, że #wielotoproste gdy ma się pod ręką taki słownik 😉

Żeby było jak w tradycyjnych słownikach jedziemy alfabetycznie:

AIO – rodzaj pieluszki – z angielskiego All in One – to pielucha gdzie część, która chłonie siku jest zszyta w jedno z zewnętrzną izolującą wilgoć warstwą. Taka wielorazowa jednorazówka tj. zawsze gotowa do użycia, tylko po użyciu wyrzucam do kosza na pranie, nie na śmieci :

Bibułki do łapania kupek – to takie „papierki”, które można położyć na wkład, aby były bezpośrednio przy skórze dziecka. W razie gdy Maluch zrobi kupkę zostanie ona na papierku i dzięki temu łatwiej jest ją zrzucić do toalety.

Booster – rodzaj wkładu – to mały płaski „kawałek” materiału. Wykonany z chłonnych włókien (np. bambus lub konopie), który możemy dołożyć do pieluszki na zasadniczy wkład, aby zwiększyć chłonność ubranej dziecku pieluchy.

Chinki – pieluszki wielorazowe produkcji chińskiej. Najczęściej produkowane z bardziej sztywnego PUL, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe, ale też mniej paroprzepuszczalne.

Formowanka – pielucha systemu nocnego pieluchowania. Chłonie całą swoją powierzchnią. Na formowankę trzeba założyć warstwę, która ochroni ubranko przed zmoczeniem.

Gatki – rodzaj pieluszki – to taka pielucha o kształcie krótkich spodenek. Bardzo często wykonana z 2 warstw wełny albo z PUL-u. Zakładana na tetrę lub na formowankę.

gatki pul

Gumki wszyte w otulacz, mają za zadanie utrzymać go w odpowiednim położeniu, nawet na najbardziej ruchliwym dziecku. Najważniejsze żeby gumki boczne były w pachwinkach, a gumka na plecach otulała cały wkład. Wtedy przypadki przecieku bardzo mocno zminimalizujesz.

Kieszonka – rodzaj pieluszki – to pieluszka uszyta z dwóch warstw materiału – na zewnątrz materiał chroniący ubranko przed zmoczeniem czyli PUL, a od wewnątrz materiał, który będzie przy pupie (np. coolmax, mikropolar) do kieszeni pomiędzy nim należy ułożyć wkład chłonny.

kieszonka pielucha

Lanolina – tłuszcz zwierzęcy naturalnie otaczający włókna wełny. Dzięki lanolinie tkaniny i dzianiny z wełny w pieluszkach wielorazowych posiadają swoje niesamowite właściwości – izolują wilgoć oraz rozkładają mocz na sole i wodę. Sprawia to, że nie powstaje środowisko przyjazne dla rozmnażania się bakterii. Używając pieluch wełnianych lanolina się z nich „wypłukuje” więc z czasem gatki lub otulacz wymagają uzupełnienia porcji lanoliny. Dlatego w sklepach pieluszkowych dostępna jest 100% lanolina i płatki mydlane lub gotowe kuracje lanolinowe. Cały proces lanolinowania jest prosty, a pieluszka po takiej regeneracji znowu świetnie się sprawdza.

jak_się_robi_lanolinowanie

Latawiec – sposób składania tetry – pieluszkę tetrową składamy na kształt tzw. latawca, otulamy nim pupę dziecka i spinamy klamerką snappi. Na to jeszcze otulacz lub gatki i gotowe. Zgrabna pieluszka na pupie Maluszka 😉

Longi – rodzaj pieluszki – to taka pieluszka o kształcie długich spodni. Bardzo często wykonana z dwóch  warstw wełny. Zakłada się ją na tetrę lub na formowankę.

Mikropolar – materiał, który może być stosowany przy pupie dziecka, dzięki niemu Twoje dziecko nie będzie odczuwać wilgoci.

Merino – wełna merynosa. Najdelikatniejsza wełna, o włóknach grubości 13 do 24 mikronów, czyli pomiędzy 1/3 a 1/10 grubości włosa ludzkiego. Pochodzi od owiec Merynosów Australijskich. Najczęściej są z niej uszyte pieluszki otulacze, gatki i longi wełniane. Nie gryzie, jest miękka i miła w dotyku.

Mleczna kupka – w świecie wielo nazywamy to „mleczną dwójką”. To kupka dziecka, które jest karmione wyłącznie mlekiem, przed rozpoczęciem rozszerzania diety. Jest ona rozpuszczalna w wodzie więc z czystym sumieniem możesz wrzucić wkłady ubrudzone tą kupka do pralki.

Napka – element pieluszki – to taki plastikowy guziczek, system nap służy do regulowania rozmiaru pieluszki, aby dobrze leżała na dziecku.

Naturalne materiały – to materiały, które dają dziecku uczucie wilgoci. Należą do nich, na przykład bambus, len, konopie, bawełna.

NB – rozmiar noworodkowy – z ang. NewBorn – tak mamy nazywają wszystkie małe pieluchy (otulacze, wkłady, formowanki itp.) pasujące na noworodka. Rozmiar NB pasuje do około 4/5 miesiąca życia dzidziusia.

super_zestaw_pieluszek_dla_noworodka

NHN – metoda wsłuchiwania się w potrzeby fizjologiczne dziecka – Naturalna Higiena Niemowląt. Polega na obserwowaniu i wyłapaniu jakie sygnały wysyła noworodek/niemowlak chcąc zakomunikować, że będzie robić siku/ kupkę. I wtedy umożliwia się mu załatwienie potrzeb fizjologicznych poza pieluszkę na przykład bezpośrednio do toalety odpowiednio potrzebując. Pieluszki wielorazowe wspierają i ułatwiają tą naturalną drogę. Wiele mam łączy te rzeczy:).

NF – środek odkażający – z ang. Nappy Fresh – popularny dodatek do proszku do dezynfekowania pieluch gdy pierzemy w 40°C. brytyjski producent Bio-D. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi warto go dodawać również przy 60°C.

Odtłuszczanie – proces regeneracji/ odświeżania pieluch. Chodzi o to by pozbyć się złogów tłuszczu, np. gdy ktoś nasmarował pupę Twojego dziecka kremem i założył pieluszkę wielorazową. W jaki sposób uratować pieluchy? Płynem do naczyń! Bo on przecież świetnie radzi sobie z tłuszczem. Tylko ostrożnie z ilością, bo piany będzie tyle, że kilka dni będzie trzeba płukać i płukać. Wystarczy 1-2 porcje na stosik pieluch i wielokrotne ich wypłukanie.

Otulacz – rodzaj pieluszki – to ta zewnętrzna część otulająca wkład chłonny i pupę dziecka. Bardzo często taki otulacz posiada regulację rozmiaru dzięki napom pionowym i poziomym. Może być wykonany z syntetycznego materiału PUL bądź z naturalnej wełny.

OS – rozmiar uniwersalny – z ang. One Size – pieluszki w tym rozmiarze pasują od około 4 miesiąca życia (nasze wszystkie 3 córki zaczynały około 4 miesiąca przejście na wielorazówki). Bardzo często wystarczają do końca okresu pieluchowania.

Prefold – rodzaj wkładu – jest to prostokątny wkład przeszyty w dwóch miejscach dzięki czemu można go podzielić na trzy równe części. Środkowa część ma więcej warstw, bo ona jest w strategicznym miejscu w pieluszce ;). Boczne fragmenty prefoldu ułatwiają otulić nim pupę dziecka.

Prostokąt – najprostszy sposób na składanie tetry. Przydaje się już przy starszym dziecku.

PUL – materiał, z którego wykonuje się pieluszki wielorazowe. Poliester laminowany poliuretanem – materiał syntetyczny, ale paroprzepuszczalny. Dzięki temu w pieluszce jest prawidłowa temperatura, a skóra na pupie rzadziej niż w jednorazówkach ulega odparzeniom.

Ręczniczki IKEA – tani sposób na wkłady. Chodzi o ręczniki z serii IKEA Krama – malutkie, białe, puszyste i ekonomicznie opłacalne.

Rzep – sposób na regulację pieluszki w pasie. Najważniejsze przy wybieraniu tego zapięcia jest żeby pieluszka miała rozwiązaną kwestię zaślepiania rzepów na czas prania.

Samolot – sposób składania tetry. Podobnie jak latawiec, pieluszkę tetrową składamy na kształt tzw. samolotu, otulamy nim pupę dziecka i spinamy klamerką snappi. Na tak założoną tetrę wystarczy założyć jeszcze otulacz lub gatki i zgrabna pieluszka gotowa.

pielucha_samolot_Ekomajty

SIO – rodzaj pieluszki – z angielskiego Snap in One – zepnij w jedno – to taki system, gdzie w otulaczu są napy, aby do nich wpiąć odpowiednio wkłady dzięki czemu nie przesuną się.

Snappi – mała elastyczna, kolorowa klamerka, posiada „ząbki” w trzech miejscach aby dobrze spiąć tetrę, prefold lub inny wkład chłonny na pupie dziecka.

latawiec-gotowy-do-założenia

Strip – zabawa we wspólne odpakowywanie paczki z nowymi łupami pieluszkowymi na portalu społecznościowym. Polega to na tym, że gdy przychodzi paczka z zamówionymi pieluszkami wielorazowymi umieszcza się fotkę i oznacza znajome mamy zapraszając do wspólnego otwierania paczki.

Stripping – proces regeneracji/odświeżania pieluszek wielorazowych. W zasadzie to wielokrotne płukanie pieluch w samej wodzie w celu pozbycia się nagrodzonych złogów detergentów i/lub amoniaku pochodzącego z moczu. Prawidłowo używane i prane pieluch być może nigdy nie będę potrzebowały strippingu.

Tetra – czyli pielucha tetrowa – dla jednych relikt przeszłości, dla innych idealny sposób na pieluchowanie noworodka gdy inne wkłady lub pieluszki robią ogromną ”pupę”. Warto wybierać dobrą, polską tetrę, o gramaturze minimum 140 g/m.

TPU – materiał, z którego wykonuje się pieluszki wielorazowe. Poliester laminowany metodą termiczną – materiał syntetyczny, o właściwościach podobnych do materiału PUL, rzadziej wykorzystywany przez producentów do szycia pieluszek.

Troczki – sznureczki, stosowane jako sposób na wiązanie pieluchy. Najczęściej spotykane przy formowankach o rozmiarze noworodkowym

TWP – Tydzień Pieluchy Wielorazowej – to taki czas, na który czekają pieluchujące mamy oraz producenci i właściciele sklepów z pieluszkami wielorazowymi. To duża porcja wiedzy o pieluchach wielorazowych, konkursy, rabaty, zabawy umilające czas, livy na fb. Wydarzenie głównie w przestrzeni Internetu, choć coraz częściej pod tym patronatem organizowane są również warsztaty i spotkania na żywo. Generalnie organizatorzy już przygotowują niespodzianki na ten czas, a mamy już odkładają zasoby finansowe na cudowności, które będzie można zakupić w atrakcyjnych cenach :D. Aaaaa w tym roku w Polsce będzie to 6-12 maja 2019!

Wkładka sucha pupa – to taki kawałek materiału wykonany z tkaniny która izoluje wilgoć od skóry dziecka (np. mikropolar lub welur bambusowy) 

Wkładka wełniana – to również kawałek materiału- dokładniej to dzianina lub tkanina wełniana o prostokątnym kształcie. Tylko tą wkładkę kładziemy na otulacz lub na gatki wełniane POD wkładem/ formowanką/tetrą. W sensie ta wkładka nie jest przy skórze dziecka, a pomiędzy otulaczem i wkładem. Stanowi taką dodatkową warstwę izolującą. Nam się idealnie sprawdza na noc, bo formowanki bywają mocno zmoczone, a dzięki takim wkładkom gatki wełniane nie są przeciążone ;). I pomyśleć, że przez dłuższy czas myślałam, że wkładki sucha pupa i to to cudo wełniane mają to samo zastosowanie :D.

Wełniak – rodzaj pieluszki – otulacz uszyty w dwóch warstw wełny. Może być wykonany z tkaniny (np. Puppi) lub z wełny recyklingowej (dostępne na bazarku na Fb, albo u mam szyjących).

Worek PUL – worek do przechowywania brudnych pieluch, przydaje się na wyjazdach oraz do przechowywania pieluch oczekujących na pranie

Na tym kończę, pewnie będę dopisywać hasła ponieważ pieluchy wielorazowe to prężnie rozwijająca się dziedzina nauki. W przygotowaniu też już jest wpis konkretnie o rodzajach pieluch. A jeśli zastanawiacie się od czego zacząć to odsyłam do wpisu na ten właśnie temat :). Znajdziecie go tutaj.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o