Przepraszasz czy idziesz dalej? O podejściu do pieluszek wielorazowych

Chmurka Biała > Pieluchy wielorazowe blog > Rodzice rodzicom > Przepraszasz czy idziesz dalej? O podejściu do pieluszek wielorazowych
tłum ludzi

Opinie na temat pieluch wielorazowych

Jest taka scena z serialu „Żona idealna” gdzie Louis Canning tłumaczy Alici, że ludzi można podzielić na dwie grupy. Obrazuje to mniej więcej tak: Spieszysz się w tłumie ludzi, by zdążyć do pracy, na spotkanie lub do domu. Ty idziesz z tłumem idącym w jednym z kierunku, z przeciwnej strony płynie tłum ludzi tak samo jak Ty spieszących się do pracy, na spotkanie lub do domu. Ktoś szturchnął Cię ramieniem i nie zatrzymując się nawet zakrzyknął „Uważaj”. Natomiast ty zatrzymując się i z poczuciem winy mówisz „przepraszam”. Choć właściwie nie ma już nikogo do przepraszania. Canning wyjaśnia, że można iść przez życie cały czas przepraszając za to, że się w ogóle istnieje lub mieć przeciwną postawę i rozpychać się łokciami nie przejmując się innymi. Można przejmować się wszystkim lub nie przejmować się niczym (mieć wszystko gdzieś i dążyć do swoich tylko celów). Można być nadodpowiedzialnym i w różnych sytuacjach doszukiwać się tylko swojej winy. Lub można winić wszystkich i wszystko wokół tylko nie siebie.

przepraszam-canning

Obalamy kilka mitów o pieluszkach wielorazowych

Ta scena z serialu bardzo zapadła mi w pamięć. A przypomniała mi się niedawno, gdy zastanawiałam się dlaczego tak wiele mam entuzjastycznie nastawionych do pieluszek wielorazowych i zalet, które niosą ze sobą, tak szybko się zniechęca i sprzedaje cały stosik nowych, praktycznie nieużywanych pieluszek. Tłumaczą się mówiąc następujące słowa

 • „Kupiłam te pieluchy, prałam je a to przecieka i już ich nie chcemy”;
 • „Kupiłam bo to zdrowe, ekologiczne i ładne, ale nam źle leżą”.

I tak później krążą mity na temat pieluszek wielorazowych, że przeciekają, albo, że pasują na każde dziecko. Ktoś może obwiniać pieluchy, że są złe i przeciekają, a nawet nie zastanowi się czy są prawidłowo wyprane, aby uzyskać chłonność. Czy są poprawnie założone, a gumki umiejscowione w pachwinkach? Czyli widzieć problem w pieluszkach zamiast poszukać przyczyny dlaczego mi przeciekają te pieluszki i poprawić błędy w praniu lub zakładaniu. W innej sytuacji, ktoś może uwierzyć w krążący i powielany wciąż mit, że każda pieluszka pasuje na KAŻDE dziecko. I tutaj także bardzo łatwo jest się zrazić. Bo prawie każdy producent szyje według swojego kroju, ma swój pomysł na regulację rozmiaru napkami. Wśród pieluszek wielorazowych istnieją różne systemy:

 • otulacze + wkłady = ekonomia;
 • kieszonki + wkłady = wygoda;
 • otulacze SIO = wkład się nie przesunie nawet przy ruchliwym dziecku.

Przetestuj zanim kupisz pieluszki wielorazowe

Niezaprzeczalnie pieluszki wielorazowe mają mnóstwo zalet, ale żeby odnaleźć się w świecie pieluszkowym warto jest obejrzeć je na żywo i najlepiej samemu przetestować. Dlatego ponad rok temu powstała bezpłatna wypożyczalnia pieluszek wielorazowych Pożycz Pieluszkę. Sami, zanim zdecydowaliśmy się na zakup pieluszek, mieliśmy możliwość przetestować różne rodzaje. To nam pomogło wybrać, które pieluszki nam i naszemu dziecku najlepiej pasują.

zasoby-wypożyczalni-Pożycz-Pieluszkę

W naszym stosiku znajdują się przede wszystkim otulacze, a do nich wkłady: większe, mniejsze, składane lub z boosterami. Ale my mieliśmy i dalej mamy dzieci, które współpracują, a nie robią wszystko inne podczas zmiany pieluszki. W innym domu może bardziej sprawdzą się pieluszki kieszonki. Przygotowany wcześniej stos jest gotowy do założenia w każdej chwili, a zmiana pieluchy jest prosta jak przy jednorazówkach.

Jak działa darmowa wypożyczalnia Pożycz Pieluszkę

 1. Kontaktując się mailowo ustalamy termin wypożyczenia, zazwyczaj na okres 10 dni.
 2. Przesyłamy do zapoznania się:
  • Instrukcję użytkowania pieluszek wielorazowych;
  • Wzór umowy wypożyczenia – taka umowa zabezpiecza zarówno Wypożyczającego jak i wypożyczalnię przed ewentualnymi nieporozumieniami.
 3. Obowiązuje również zwrotna kaucja – najczęściej w wysokości 200 PLN, chyba, że pieluszki są wysyłane do Wypożyczającego kurierem. Wtedy kaucja jest ustalana na podstawie ilości wysyłanych pieluszek.
 4. Kluczowe jest pierwsze spotkanie, na które zapraszam w nasze progi. Staram się omówić wtedy zalety pieluszek, zaprezentować różne systemy pieluchowania wielorazowego i jak je prać. Zazwyczaj któraś z naszych dziewczyn wymaga zmiany pieluchy, więc poprawne założenie pieluszki mamy na żywym Człowieczku. Pokazuję jak u nas pieluszki są poukładane, gdzie jest kosz na brudne pieluchy i jaką mamy fajną suszarkę na pranie. Jest to część naszej codzienności i staram się nią podzielić z innymi mamami.
 5. Gdyby w trakcie wypożyczenia pojawiły się pytania dotyczące użytkowania pieluszek to jesteśmy do dyspozycji.
 6. Po zakończonym okresie wypożyczenia umawiamy się na zwrot pieluszek w dogodnym terminie.
 7. W przypadku braku uszkodzeń kaucja jest w pełni zwracana Mamie, która wypożyczyła od nas zestaw.
 8. Na koniec odpowiadamy jeszcze na wszelkie wątpliwości i pytania powstałe w trakcie pieluchowania oraz prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety, dzięki której wiemy jak możemy rozwijać naszą wypożyczalnię, aby jak najbardziej spełniała  oczekiwania Wasze i Waszych pociech.
pozycz-pieluszke

Zakończenie bez lokowania produktu

Wracając do przywołanej na początku sceny z Canningiem i Alicia mówimy, „przepraszam” albo „uważaj” nie tylko gdy ktoś w tłumie nas szturchnie w ramię. Jest to postawa jaką można mieć w życiu. Ja pewnie jestem z tych „przepraszających”. Czasem dopiero po powrocie do domu, gdy coś przemyślę, widzę, że trzeba było inaczej się zachować. I mam takie pragnienie, zwłaszcza od kiedy jestem mamą, żeby stać się bardziej taką waleczną lwica, która potrafi obronić własne dzieci. Zazwyczaj przed ludzką głupotą. Przed zawołaniem do mojego dziecka na ulicy „jaka fajna dziewczynka, chodź ze mną”, a moje ufne dziecko pójdzie. „Halo! Proszę Pani! Proszę nie wołać mojego dziecka i nie wyciągać do niego ręki! Ona z Panią pójdzie, bo jest mała i ma prawo nie wiedzieć jeszcze, że z obcymi nie wolno chwytać się za rękę. Ale Pani jest starsza od mojego dziecka i nie powinna Pani zaczepiać cudzych dzieci w ten sposób”.

pomocna-dlon

A więc postanowione, na następnym spacerze będę lwicą.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x