W jakie wielopieluchowe akcesoria warto się zaopatrzyć?

Chmurka Biała > Pieluchy wielorazowe blog > Pieluchy wielorazowe odpowiedzi na pytania > W jakie wielopieluchowe akcesoria warto się zaopatrzyć?
Akcesoria do pieluch wielorazowych

Spis treści:

  1. Czy zakup dodatkowych akcesoriów jest konieczny?
  2. Akcesoria, których zakup naprawdę warto rozważyć
  3. Akcesoria, które przydają się w szczególnych sytuacjach

Czy zakup dodatkowych akcesoriów jest konieczny?

Bez większości akcesoriów wymienionych w tym artykule da się żyć. Ale… życie z nimi jest o wiele łatwiejsze 😉 To nie jest tak, że potrzebujesz dużej ilości gadżetów. Są jednak takie, które naprawdę warto uwzględnić podczas kompletowania wyprawki. Niektóre zaś przydadzą Ci się tylko w szczególnych sytuacjach, które nie dotyczą każdego użytkownika pieluch wielorazowych. Postaram się, aby ten wpis był dla Ciebie pomocnym przewodnikiem po wszystkich najpopularniejszych akcesoriach związanych z wielopieluchowaniem.

Niezbędne elementy wyprawki wielopieluchowej

Jeżeli chcesz pieluchować wielorazowo to, poza samymi pieluchami, potrzebujesz na pewno dwóch rzeczy:

  • odpowiedni proszek do prania (więcej na temat tego jak wybrać właściwy detergent znajdziesz w tym artykule: https://chmurkabiala.pl/wpis/pieluchy-wielorazowe-jak-prac/), może być to np. Biały Jeleń lub Bio-D,
  • coś, w czym będziesz przechowywać brudne pieluchy – zwykle jest to wiszący duży worek PUL lub plastikowy kosz. Niekoniecznie jednak musisz zakupić go specjalnie do tego celu. Może masz już w domu coś, co będzie odpowiednie? Możesz wykorzystać np. wiaderko z pokrywką, albo nawet… kosz na śmieci 🙂

Akcesoria, których zakup naprawdę warto rozważyć

Niżej wymienione akcesoria nie są obowiązkowe, ale naprawdę warto je uwzględnić w swojej wielopieluchowej wyprawce:

  • Odkażacz – np. Nappy Fresh lub Baby Anthyllis. jeżeli będziesz prać w 40 stopniach to traktuj go jako obowiązkowy punkt. Możesz jednak zdecydować się na pranie w 60 stopniach i wówczas nie jest on konieczny. Warto jednak go mieć nawet w przypadku prania w wyższej temperaturze. Przydaje się w sytuacjach, gdy jakaś plama nie chce się doprać. Można też go od czasu do czasu (na przykład raz na 2 tygodnie) dodać do prania, tak na wszelki wypadek, albo np. użyć go wtedy, gdy chcemy porządnie doprać pieluszki po wyjeździe, w trakcie którego były one prane ręcznie.
Proszek-do-prania-pieluch-wielorazowych
  • Worki PUL – przydadzą się do przechowywania brudnych pieluch np. na spacerach. Wiele osób wykorzystuje takie worki również do wielu innych celów, np. do przechowywania różnych drobiazgów w czasie wyjazdów, czy stroju kąpielowego po basenie. Przydaje się również, gdy chcemy schować ubrudzone ubranka. To bardzo uniwersalny produkt, który przyda się na pewno wiele razy.
worki-PUL
  • Bibułki do wyłapywania kupek – są nieocenioną pomocą, a wręcz wielu rodziców nie wyobraża sobie pieluchowania wielorazowego bez nich! Przydają się na etapie, gdy dziecko ma już rozszerzaną dietę (wcześniej nie ma potrzeby usuwania kupki z pieluszki przed wrzuceniem do pralki, ponieważ kupki dziecka karmionego tylko mlekiem są rozpuszczalne w wodzie).
  • Klamerka Snappi – niezwykle przydatna jeżeli chcesz pieluchować tetrą, prefoldami lub formowankami Basset. Dzięki takiej klamerce łatwo zapniesz je na dziecku.
klamerka Snappi i tetra birdseye
  • Myjki wielorazowe – idealne do przemywania pupy, rączek czy buzi, zarówno w domu, jak i poza domem. Na spacerach może Ci się przydać również woreczek PUL do ich przechowywania. Jeśli wolisz chusteczki jednorazowe to wybierz te, w których jest głównie woda, a nie chemiczna mieszanka – bardzo polecamy H2O Wipes!
  • Wielorazowa mata do przewijania – dzięki niej przewiniesz dziecko na spacerze czy w gościach bez obawy, że zabrudzisz gospodarzom kanapę czy dywan 😉

Akcesoria, które przydają się w szczególnych sytuacjach

Jeżeli chcesz używać pieluszek wełnianych

Jeżeli planujesz pieluchować otulaczami, gatkami lub longami wełnianymi to w wyprawce uwzględnij koniecznie:

  • płyn do prania wełny, najlepiej ekologiczny, bo takie najlepiej służą pieluszkom wełnianym,
  • lanolinę bezwodną – będziesz potrzebować jej do przeprowadzenia kuracji lanolinowej, dzięki której wełniane pieluszki nie będą przemakać,
  • płatki mydlane – one również będą potrzebne do lanolinowania, możesz je jednak zastąpić po prostu szarym mydłem startym na tarce lub zeskrobanym łyżeczką, ewentualnie płynem do mycia naczyń (bez balsamów).

Odparzenia pieluszkowe oraz podrażnienia skóry

Polecamy najbardziej naturalne (i bardzo skuteczne!) metody radzenia sobie z odparzeniami i podrażnieniami skóry w okolicach pieluszkowych. Akcesoria przydatne w takiej sytuacji to:

  • jedwabne wkładki „Zdrowa pupa” – jedwab ma właściwości chłodzące i kojące podrażnioną skórę oraz działa przeciwzapalnie. Wkładkę taką umieszcza się na wkładzie chłonnym, tak, aby miała bezpośredni kontakt ze skórą dziecka
  • wełna lecznicza – naturalny produkt, który potrafi zdziałać cuda! Wystarczy oderwać kawałek i rozłożyć cienką warstwę na tej części pieluchy, która ma bezpośredni kontakt z podrażnioną lub odparzoną skórą. Wełna lecznicza ma również szereg innych zastosowań, m.in. można wykorzystać ją do leczenia podrażnionych brodawek

Dziecko wrażliwe na uczucie mokrego

Jeżeli Twoje dziecko jest wrażliwe na kontakt z mokrą pieluszką (z mojego doświadczenia wynika, że większość dzieci nie jest 😉 ), a Ty nie chcesz przebierać jej po każdym siku to przydadzą Ci się wkładki sucha pupa. Wkładkę taką kładzie się na wkład, tak aby znajdowała się bezpośrednio przy skórze dziecka. Oczywiście jeżeli posiadasz wkłady obszyte polarem lub kieszonki, które mają ten materiał od strony pupy, to Twoje dziecko będzie już miało zapewnione uczucie suchości. Wkładki sucha pupa przydają się jedynie w przypadku stosowania wkładów z naturalnych materiałów, które dają odczucie mokrego.

Problemy z uporczywymi plamami

Na uporczywe plamy przydają się:

  • mydło galasowe – przyda się nie tylko do pieluszek, ale również dziecięcych ubranek 😉
  • spray z mydłokrzewu – pomoże w usunięciu plam z pieluszek wełnianych (w przypadku których nie można stosować mydła galasowego).

Mam nadzieję, że ten mały przewodnik po akcesoriach był dla Ciebie pomocny. Jeżeli chcesz otrzymać więcej praktycznych porad dotyczących kompletowania wyprawki wielopieluchowej, a także cały pakiet wskazówek przydatnych dla osób rozpoczynających przygodę z pieluszkami wielorazowymi to serdecznie zapraszam Cię na nasz kurs 🙂 Dzięki niemu będziesz mieć wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu. Dowiesz się m.in.:

  • jak skompletować odpowiednią wyprawkę,
  • na co zwracać uwagę kupując używane pieluchy wielorazowe
  • jak krok po kroku zalanolinować pieluszki wełniane
  • w jaki sposób prać pieluszki, aby służyły Ci długo i aby nie gromadziły się w nich złogi,
  • jak składać tetrę dla noworodka.

Szczegóły i zapisy znajdziesz tutaj: https://chmurkabiala.pl/kurs

Zobacz również film na naszym kanale YouTube, dzięki któremu dowiesz się jakie akcesoria warto zabrać ze sobą, gdy czeka Cię przewijanie dziecka poza domem:

Może Cię zainteresować również nasz quiz, dzięki któremu dowiesz się jaki rodzaj pieluszek wielorazowych będzie dla Ciebie dobrym wyborem:

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x