6 powodów dlaczego warto używać pieluch wielorazowych

Chmurka Biała > Pieluchy wielorazowe blog > Wpisy gościnne > 6 powodów dlaczego warto używać pieluch wielorazowych
6 powodów dla których warto używać pieluch wielorazowych

Niezależnie od tego, czy dopiero spodziewasz się dziecka, masz już w domu noworodka, albo Twoja pociecha jest już blisko odpieluchowania, pieluchy wielorazowe będą świetną alternatywą dla jednorazowych. Dlaczego warto używać pieluch wielorazowych? Poniżej opowiadamy o 6 ważnych powodach:

Zapnijcie pasy, ruszamy do pierwszego z nich!

Zdrowie – czysty skład, leczenie odparzeń, ulga w AZS

Pieluchy wielorazowe są po prostu zdrowsze dla dziecka, nie mamy co do tego wątpliwości. 

Po pierwsze, skład pieluchy wielorazowej zawsze możesz dokładnie sprawdzić przed zakupem. Zależnie od producenta i typu pieluszki, będzie to na przykład miła w dotyku frotka bambusowo-bawełniana. Tymczasem pielucha jednorazowa potrafi zawierać nawet 200 substancji chemicznych (w tym te szkodliwe dla skóry maluszka). Co istotne, producenci nie wyliczają ich na opakowaniach – a więc tak naprawdę nie wiemy, w czym nasze dziecko spędza co najmniej kilkanaście miesięcy. A także co może być przyczyną alergii.

Pieluszki wielorazowe jako rozwiązanie alergii skórnych u dzieci

Po drugie, w pieluchach wielorazowych odparzenia najczęściej się po prostu nie zdarzają. Dodatkowo „wielopielo” są idealne dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Oczywiście zawdzięczamy to czystemu składowi materiałów, ale także temu, że pielucha wielorazowa… „oddycha”!

Komfort termiczny i przewiewność pieluch wielorazowych

Zarówno wkłady chłonne do pieluch, jak i otulacze wielorazowe zapewniają dziecku o wiele milsze doznania, niż pampers. Dlaczego tak się dzieje? To proste. 

Wszystkie materiały używane do produkcji pieluch wielorazowych przepuszczają powietrze. Oczywiście największą różnicę dziecko poczuje latem. Jeśli czytają nas mamy, zapewne same doświadczyłyście minusów stosowania jednorazowych podpasek i wkładek, gdy jest ciepło. Podobnie jest z pampersem.

Dla odmiany wielorazowe otulacze wykonywane są najczęściej albo z paroprzepuszczalnego PULu, albo z wełny. Pewnie to ostatnie jest zaskakujące, ale… porzuć skojarzenia z zakopiańskimi straganami z grubymi skarpetami 🙂 Jest to niezwykle miła w dotyku, cienka i oddychająca wełna. Obecnie z wełny wykonuje się nawet bieliznę termiczną dla sportowców! Także wełniane pieluchy to strzał w dziesiątkę.

Kolejną zaletą oddychających materiałów jest dbanie o odpowiednią temperaturę narządów rozrodczych dziecka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku chłopięcych jąder.

Ekologia a pieluchy wielorazowe

Wiele osób na pytanie „dlaczego warto używać pieluch wielorazowych” wspomina także o aspektach ekologicznych. Trudno się im dziwić skoro szacuje się, że jeden pampers rozkłada się nawet 500 lat! To oznacza, że jeszcze wiele pokoleń będzie świadkiem rozkładu pieluch, które już dawno temu były tylko przez godzinę na pupie dziecka.

Równie zatrważające dane dotyczą tego ile takich pieluchowych śmieci generuje jedno dziecko aż do odpieluchowania. To nawet 1,5 tony. Rocznie zaś na wysypiska śmieci trafia około 260 000 ton pieluch.

Kolejny aspekt to zwiększona produkcja plastiku i emisja dwutlenku węgla w przypadku jednorazówek. Tymczasem nie dość, że pieluchy wielorazowe są pod tym względem lepsze, to jeszcze część materiałów jest produkowana z recyklingu!

Krótko mówiąc – każde użycie pieluchy wielorazowej to ulga dla naszej planety.

Oszczędność

Pieluchy wielorazowe wiążą się z jednorazowym wydatkiem, ale w długiej perspektywie są tańsze niż pampersy. Być może to zaskakujące, ale nawet gdy uwzględnimy koszt prania – to właśnie „wielopielo” są bardziej ekonomiczne. Dodatkowo nie trzeba co chwilę pamiętać o tym, by kupić je w sklepie. Albo stresować się, gdy zabraknie nam pieluch w niedzielę wieczorem.

A skoro mowa o ekonomii – efekt jest jeszcze lepszy, gdy z tych samych pieluszek korzysta rodzeństwo! Jeśli będziemy odpowiednio dbać o wkłady, otulacze czy formowanki, z pewnością użyjemy ich jeszcze przy kolejnym dziecku.

Gdy nie planujemy już następnej pociechy, pieluchę wielorazową można odsprzedać innemu rodzicowi lub oddać do pieluchowego komisu. Tym samym odzyskamy część pieniędzy.

Atrakcyjne wzory pieluch wielorazowych

Tak samo jak przyjemnością potrafią być zakupy ubrań, tak samo pieluchy wielorazowe potrafią przyciągać do siebie pięknymi wzorami! 

Czasem po prostu cieszą oko, czasem są związane z naszą pasją, a czasem pięknie pasują do założonego ciuszka 🙂 No i nigdy się nie nudzą, bo otulaczy używa się w rotacji.

Tutaj nie ma się co rozpisywać – wystarczy zerknąć na poniższe zdjęcie i wszystko będzie jasne 🙂

Pomoc przy odpieluchowaniu

Ostatni powód, dlaczego warto używać pieluch wielorazowych, to wsparcie w odpieluchowaniu. Temat, który części rodziców spędza sen z powiek, w tym przypadku jest zdecydowanie ułatwiony. 

O przewadze pieluch wielorazowych w tym wypadku stanowi odczucie mokrego. Dziecko ma możliwość doświadczyć, jak to jest gdy zmoczy wkład i z czasem uczy się też zgłaszania tego faktu. Z kolei w pieluszce jednorazowej cały czas jest sucho, co nie daje maluchowi szansy na zauważenie różnicy po oddaniu moczu.

Podsumowanie 

Powyżej przedstawiliśmy 6 najważniejszych powodów, dlaczego warto używać pieluch wielorazowych, ale tak naprawdę jest ich dużo więcej 🙂 I każdy z nich jest równie dobry, by zacząć wspaniałą pieluchową przygodę! Zachęcamy Cię do spróbowania już dziś.

Magda Dałek

Mogą zainteresować Cię również wpisy:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x